| anonim_4396 a întrebat:

(Intrebare pentru fete)De obicei prima menstruatie e chiar maronie, pun aceasta intrebare pentru ca la mine nu a fost asa.Ca sa fie clar am 12 ani trec a saptea, am avut mai mult timp acea secretie albicioasa, pe 17 iunie am observat pe chilot o pata rozalie, mama a zis ca mi-a venit ciclul, dar eu nu sunt prea sigura.Mentionez ca a durat 2 zile si ca s-a inchis tot mai mult la la culoare devenind mai rosiatica, dar ca textura era ca secretia de dinainte.Acum e deja 18 iulie si nu mi-a venit inca(au trecut 31 de zile)Stiu ca nu e regulat la inceput, dar oricum imi fac griji.Ar putea fi o raceala, o infectie sau mi-a venit ciclul? Va rog mult, seriozitate!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată big grin

Mda, mama ta a avut dreptate : aceea a fost PRIMA ta menstruaţie/menarha happy
Nu era vorba de nici o răceală/infecţie sau alte chestii!

Deoarece eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt NORMALE astfel de dereglări/întârzieri şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.
Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.
Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......rioase-si/

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa prima sangerare care in mod corect este denumita menarha, urmatoarea sangerare care este denumita menstruatie poate sa apara dupa o perioada de circa 1 luna insa de obicei in primii 1- 2 ani ciclurile menstruale (c.m. = perioada dintre 2 menstruatii) se produc foarte neregulat. In cazul multor fete, prima menstruatie, cea de dupa menarha se poate produce si dupa trecerea a mai multe luni uneori chiar peste 6 luni sau chiar mai mult. In concluzie nu trebuie sa fii ingrijorata deoarece se considera ca fiind normala producerea unor intarzierea mai mici sau mai mari intre menstruatii in primii ani dupa debutul ciclului tau menstrual. Totul se datoreaza faptului ca organele tale reproducatoare si glandele endocrine raspunzatoare de producerea acestui proces reproductiv (ovulatie-menstruatie) inca nu au ajuns la maturizarea lor deplina. Deci nu este vorba nici de raceala nici de infectie sau de vreo alta boala/afectiune ci totul se datoreaza functionarii inca incorecte a sistemului tau hormonal care se va regla in urmatorii 2-3 ani. Multa sanatate!