| valeria4u a întrebat:

va rog sa ma ajutati... cunosc un baiat in varsta de 12 ani care sufera de leucemie de gradul 4 [leucemie maldiva] si vreau sa il ajut in orice fel.Este internat la spitalul Marie Curie din Bucuresti si face citostatice... credeti ca se poate vindeca de aceasta boala severa? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| trăncănici a răspuns:

Transplant de măduvă, dar mă tem că nu mai are rost...

Răspuns utilizator avertizat
| DumiY a răspuns:

Buna!
Da,se poate vindeca si prin citostatice si medicamente. Transplantul de celule NU ESTE sigur, sunt sanse de 50%. Cunosc persoane care si-au facut acest transplat in strainatate si a mers o perioada bine si dupa...
El trebuie sa isi continue tratamentul, sa mearga la timp la medic si sa aiba o alimentatie sanatoasa. Nu trebuie sa se gandeasca la durere sau la scoal, pentru ca cel mai important este viata lui!
Daca vrei sa il ajuti trebuie sa il incurajezi sa fie tare, si sa nu se gandeasca la asta. Va fi bine!