| Izzza89 a întrebat:

Vi s-a intamplat vreodata sa aveti cosmaruri in fiecare noapte? Gen acelasi cosmar o luna de zile la rand? Sau sa va zgariati fara sa va dati seama cand dormiti? Pentru ca eu am ajuns la concluzia ca devin nebuna in somn, si chiar habar n-am ce as putea face...Adica acelasi cosmar,in fiecare noapte e oribil.
Raspunde-ti doar daca stiti sau daca aveti aceeasi problema.Ce sa fac sa se termine? Stiu ca am suferit de depresie si inca mai sufar desi, n-am fost pana acum la un psiholog, m-am folosit mai mult de siteuri cu psihologi online.Ar trebui sa merg la unul sau?
Funda celui mai bun.Merci anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Nu mi s-a intamplat o luna intreaga,mi se intampla din cand in cand sa am cosmaruri si sa ma lovesc, odata chiar m-am taiat putin din greseala (e poveste lunga...)
Gandeste-te la acel cosmar si observa ce te face sa-l repeti noapte de noapte, poate ca esti stresata, te gandesti mult la acel lucru si de aceea il visezi mereu.
Eu unul iti sugerez ca pentru inceput sa bei ceva cald inainte de culcare si sa faci un fel de meditatie/sa citesti ceva inainte de culcare, in asa fel o sa-ti cureti oarecum mintea de alte lucruri si cel mai probabil vei adormi gandindu-te la o poveste placuta (atata timp cat nu citesti o carte horror...)
In cel mai rau caz poti sa apelezi si la un psiholog, stiu cat de rau te poti simti daca te trezesti mai obsoit decat atunci cand te-ai culcat...Pentru inceput incearca sa-ti limpezesti mintea inainte de culcare, creeaza o atmosfera placuta in camera (cateodata camera in care dormi iti influenteaza visele deci lumineaza un pic atmosfera daca acea camera este sobra)
Eu unul consider ca mereu visezi acest lucru intrucat inainte de culcare te gandesti "sa nu cumva sa il visezi iar". Simplul fapt ca te gandesti la el pentru 1 minut poate sa te faca sa il visezi iar si iar si iar... Nu te mai gandi la el, stiu ca este greu dar macar incearca.
Succes!

2 răspunsuri:
| pufulescu a răspuns:

Ar trebui sa mergi la un psiholog fiindca se pare ca te poate ajuta. Daca e un cosmar recurent inseamna ca problema ta e mai bine definita decat crezi si prin urmare rezolvabila.

| Mădă_Mădălina_1998_R8rQ a răspuns:

Da,ar trebui, am avut și eu problema cu un coșmar pe care îl avusem timp de o săptămână și devenisem paranoică, se tot repetă pentru că te gândești mult la el, caută ceva care să îți capteze atenția, nu te mai gândi la acel coșmar, încearcă să pictezi ceva care să nu aibă legătură cu respectivul coșmar, pictatul pe mine mă calmează uneori când trec printr-o stare mai depresivă