| RcSimona a întrebat:

Vin si eu cu o situatie putin ciudata. In data de 3 mai(vinerea aceasta) am inceput sa simt dureri in partea dreapta a abdomenului. Ei bine, micile dureri, care au o durata scurta au continuat pana in momentul in care scriu adica 5 mai(duminica). Acum, nu stiu ce sa cred. Durerile nu sunt de intensitate mare si nici dese, pe timpul zilei nu am nimic dar seara acestea apar. Si inca un lucru, resimt o durere si in spate( aici chiar nu stiu cum sa explic) adica de exemplu pe unde s.ar localiza rinichii, doar intr.un singur punct. As dori sa stiu daca e apendicita, si daca nu va suparati, cum se desfasoara operatia de apendicita(anestezie locala sau totala, etc...) si am auzit si ca nu poti purta lenjerie intima(chiloti), este adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este apendicita acuta, de aceea doare seara.
Operatia este extremd e usoara, se face in maxim jumatate de ora, sub anestezie locala.
Din pacate, lenjeria intima este interzisa pe masa de operatie, cat si orice alt obiect de imbracaminte personala.
Poti pastra chilotul pe tine pana ajungi acolo, dar ti-l dau ei joc, inainte sa inceapa operatia.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai de unde să știi dacă este apendicită sau nu din răspunsurile de aici. Asta îți poate spune doar un medic la consult.
Anestezie locală.
Cum adică nu poți purta chiloți? De unde ai auzit asta?
Poate că cineva a vrut să spună că imediat după operație, chiloții pe care îio porți, să ai grijă să nu strângă, să nu lezeze exact zona operată, în rest, nu are ce.

| GabrielDaniel01 a răspuns:

Daca iti amorteste piciorul ai greturi e apendicita, dar cel mai bine mergi la doctor, poate deveni mai grav daca este apendicita si o sa suferi mai mult decat pentru una normala de care scapi intr-o saptamana