| anonim_4396 a întrebat:

Buna,vineri m-am lovit la cap și as vrea sa iau aspirina tamponata la zi, contra accidentului vascular cerebral, am 16 ani, sa iau o pastila pe zi? sau două

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Vezi ce simptome mai apar. Daca nu mai ai niciun simptom nu cred ca e motiv de ingrijorare

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Unii din voi nu sunteti sanatosi daca dupa o lovitura la cap cautati tratamente pe TPU.

| sierra1 a răspuns:

Administrarea de aspirina (acid acetilsalicilic) este contraindicata la copii cu varsta sub 18 ani, mai ales in caz de viroze, boli infectocontagioase (varicela, pojar etc) sau stari febrile, deoarece poate duce la aparitia sindromului Reye, care are un potential fatal (netratat duce la deces in cateva zile)

oops!

| MISLO a răspuns (pentru sierra1):

Ok,am luat doar 3 zile, nu o sa mai iau

| johnnny123 a răspuns:

Chiar crezi ca aspirina trateaza accidentele vasculare cerebrale?

Este ca si cum ai crede ca arsurile de gradul 3 se trateaza cu o tableta efervescenta de vitamina C

| Furnicuta000 a răspuns:

Aspirina este anticoagulant, deci ar putea sa ajute dar nu e tocmai ok sa iti administrezi tratament dupa ureche. Te-ai lovit rau? Loviturile usoare la cap sunt inofensive, cutia craniana e foarte puternica si suporta diverse traumatisme

| MISLO a răspuns (pentru Furnicuta000):

M-am lovit într-un lemn de brad, și mă simt amețit putin este posibil sa Ami treacă în câteva zile?
Și mă simt zăpăcit

| MISLO a răspuns (pentru Furnicuta000):

Ok

| Furnicuta000 a răspuns (pentru MISLO):

Vezi ce simptome mai apar. Daca nu mai ai niciun simptom nu cred ca e motiv de ingrijorare

| Dana2103 a răspuns:

Da e bine