| Ofiintă a întrebat:

Buna,

Voi cum va mentineti silueta, ce alimente consumati si ce alimente le-ati taiat din dieta voastra?
Care este programul vostru zilnic de alimentatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| xButterflyxX a răspuns:

Eu incerc mereu sa metin un echilibru, adica sa nu exagerez sa mananc pana nu mai pot, se mai intampla cateodata sa mananc prea mult, insa e de evitat.Deobicei la micul-dejun consum cereale sau cateva fructe ori eventual paine de secara/neagra unsa cu ceva.La pranz ce gateste mama, cartofi la cuptor cu piept de pui, salate, supe, cateodata si paste.La cina incerc sa mananc mai putin, un fruct, un iaurt.Iar pentru cele 2 gustari apelez la fructe,migdale, nuci, etc.
Pe deasupra fac si cate o ora de sport, de fapt o impart, 30 de minute dimineata si 30 de minute seara.Dar tu? Ce alimente consumi intr-o zi?

| Ofiintă explică (pentru xButterflyxX):

Sincer, cand am tinut dieta la micul-dejun: paine prajita, o felie sunca presata, un iaurt degresat
Gustare:un fruct ( indiferent), un fresh de portocale, alune, fistic,
Pranztongueilaf de orez cu piept de pui, supe de legume, cartofi fierti la cuptor cu pulpe de pui
Cina:Omleta, salate, peste.
Evitam cat se poate dulciurile.
Acum insa m-am lasat de aceasta dieta, nu mai tin de acest program, mananc cand ma apuca foamea, in general multe dulciuri( inghetata, ciocolata, cereale cu perinite viva ( si alea numai cu ciocolata), sandwichuri, cartofi prajiti, in general pranzul a ramas neschimbat.

| xButterflyxX a răspuns (pentru Ofiintă):

Dieta ta era foarte ok, cu exceptia omletei de la cina.big grin

| xButterflyxX a răspuns (pentru Ofiintă):

Aaa,si apropo, nu te-ai ingrasat, apucandu-te sa mananci dulciuri?

| Ofiintă explică (pentru xButterflyxX):

Am facut burta, si m-am ingrasat 5kg in 2 luni, dar nu ma deranjeaza, inainte aveam 48 kg.

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tot secretul constă să înveți să mănânci și să nu duci o viață sedentară.
Pa, pa.

| MademoiselleV a răspuns:

Nu prea mă pricep la chestii de-astea dar tot ce ştiu e că trebuie să mănânci echilibrat şi cu măsură, fără să te înfometezi.

Găseşti mai multe sfaturi pe Google câte vrei, doar caută.

| Ofiintă explică (pentru MademoiselleV):

Vreau sa aflu doar raspunsurile userilor de pe TPU, in legatura cu alimentatia, nu cer sfatul nimanui.

| Buburuza2222 a răspuns:

Eu nu mananc multe ducliuri iar de la ora 6 nu mai mananc decat fructe... ultima mea masa este alcatuita din : cartofi fierti, o bucata de carne pe gratar sau o salata!

| XxrobixX a răspuns:

Pai eu personal consum mai de toate si sunt foarte slaba, dar anumite alimente sau anumite obiceuiuri le-am taiat nu numai ca ma ingrasam ci si pentru o viata sanatoasa, in primul rand am taiat dulciurile in exes, adica sti nimeni nu zice sa nu manaci o ciocolata la o saptamana sau ptin de pofta dar nu exagerat, si de taiat de tot am taiat chipsurile, sucurile si prostiile astea, prajelile nu e bine nici sa mananci dupa ora 8 seara maxim, trebuie sa ai 3 mese pe zi echilibrate,
dimineata: oua fierte,lapte,lactate in general, sau cereale, depinde de ce ai pofta sau ce iti place
la pranz: mancare gatita, fie o ciorba/supa, felul 2 piure/pilaf cu carne, etc
Seara: ceva usor, fie un iaurt fie un ceai, un peste
Asta este programul meu si ceea ce mananc eu.In caz ca vrei sa slabesti NU iti recomand pastilele si nici infometarea. Stilul de mai sus pe langa ca este sanatos nici nu ingrasa dar daca nu tine cu mancare sanatoasa mai am o metoda: sa mananci dar sa te ridici de la masa nesatul, cand simti ca incepi sa te saturi te opresti din mancat.
Dar daca ai stilul asta nu ai de ce sa folosesti metoda asta.
Sper ca te-am ajutathappy