| asdflk a întrebat:

voiam sa va intreb, de ce sunt mereu atat de obosita? Am 17 ani si sunt fata.
Nu fac mare lucru intr-o zi, in afara de faptul ca merg la liceu de dimineata, dar mereu imi e somn, chiar si in timpul weekend-ului, cand toata ziua si nu am chef de nimic.
Dorm mult peste limita recomandata de 8 ore si daca nu dorm 2-3(chiar 4 ore uneori) dupa ce ajung de la scoala, nu sunt buna de nimic, chiar daca liceul meu e foarte aproape si ma trezesc de obicei la 7:30 (fata de alti colegi ai mei care se trezesc la 6:00, pentru ca iau autobuzul) si par ca au mai multa energie.
Nu-mi vine sa fac nimic si cea mai mare placere a mea e sa dorm, pentru ca simt o stare permanenta de oboseala, desi nu e cazul, dupa cum am mai spus.

Sa fie oare de vina dieta mea? Nu mananc prea multe legume/fructe si arare ori iau un mic dejun adevarat si la fel de rar ma "asez", cum se spune, la masa. De multe ori iau ce gasesc mai la indemana(un sandwich/covrig/placinta +o cafea ca sa nu cad pe jos) si cam atat.

Ce mi-ati recomanda? Inafara de sfaturi despre dieta, are cineva idee de ce vitamine/ nutrienti as putea fi in deficienta? Pentru ca sunt destul de sigura ca este vorba si despre ceva deficienta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Lipsa totala de activitate si hrana neadecvata iti slabeste corpul. Trage de tine si schimba asta, incepe ziua cu 1/2 de ora de sarituri cu coarda sau alergare, apoi ia micul dejun cu hrana sanatoasa. Ai nevoie de 3 mese principale pe zi si 2 snakuri de fructe si ai nevoie sa faci miscare foarte multa ca sa ai conditie fizica si sa poti sa-ti revii.
Nici o vitamina nu iti va ridica starea de blegeala in care te scufunzi, ai nevoie sa iesi la aer, sa alergi, sa faci miscare care te epuizeaza si in scurta vreme tot sistemul tau se va pune in miscare si iti vei reveni.

| MistretulPufos a răspuns:

Hmm ai pus aceeasi intrebare ca elisarktis

| NellieLovett a răspuns:

Mananca mai sanatos
bea mai multa apa

| Cerasela_Andra_2000 a răspuns:

E o ușoară anemie, din ce ai spus asa pare, încearcă dimineața sa mănânci ceva mai consistent pentru ca masa de dimineață este foarte importanta și la fel când vi de la școală, și 5 zile i-a calciu D3 și magneziu B6 câte o pastila din fiecare pe zi! Și dacă dormi foarte mult ești mai obosita ca și când nu dormi! happy