| elisarktis a întrebat:

voiam sa va intreb, de ce sunt mereu atat de obosita? Am 17 ani si sunt fata.

Nu fac mare lucru intr-o zi, in afara de faptul ca merg la liceu de dimineata, dar mereu imi e somn, chiar si in timpul weekend-ului, cand toata ziua si nu am chef de nimic.

Dorm mult peste limita recomandata de 8 ore si daca nu dorm 2-3(chiar 4 ore uneori) dupa ce ajung de la scoala, nu sunt buna de nimic, chiar daca liceul meu e foarte aproape si ma trezesc de obicei la 7:30 (fata de alti colegi ai mei care se trezesc la 6:00, pentru ca iau autobuzul) si par ca au mai multa energie.

Nu-mi vine sa fac nimic si cea mai mare placere a mea e sa dorm, pentru ca simt o stare permanenta de oboseala, desi nu e cazul, dupa cum am mai spus.

Sa fie oare de vina dieta mea? Nu mananc prea multe legume/fructe si arare ori iau un mic dejun adevarat si la fel de rar ma "asez", cum se spune, la masa. De multe ori iau ce gasesc mai la indemana(un sandwich/covrig/placinta +o cafea ca sa nu cad pe jos) si cam atat.

Ce mi-ati recomanda? Inafara de sfaturi despre dieta, are cineva idee de ce vitamine/ nutrienti as putea fi in deficienta? Pentru ca sunt destul de sigura ca este vorba si despre ceva deficienta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este nevoie sa iei nici un fel de vitamine sau suplimente nutritive (nutrienti nu exista in limba romana, verifica DEX-ul). Trebuie doar as ai o igiena a vietii si a alimentatie corecta.
1. mananca obligatoriu 5 fructe sau legume pe zi, in fiecare zi.
2. mananca trei mese, la ore care iti convin tie (daca nu poti lua mic dejun, poti manca mai tarziu). Una dintre ele sa contina neaparat o ciorba facuta din legume cu sau fara carne, in casa.
3. mananca in fiecare zi macar doua lactate de buna calitate. mananca doua oua fierte pe saptamana, in fiecare saptamana
4. Evita cat poti de mult gustarile cumparate, mezelurile, conservele. daca vrei placinta, fa-ti singura in casa din ingrediente de buna calitate.
5. Evita cafeaua, la varsta ta nu ar trebui sa bei, daca nu poti scapa de ea, bea cafea facuta dintr-o singura lingurita de cafea, maxim una pe zi, niciodata dupa ora 12.00.
6. Stai in fiecare zi macar o ora afara, in timpul zilei, sa te vada soarele. E bine ca in acest timp sa faci efort fizic (macar mers pe jos).
7. Fii cat mai activa, invata mereu, fa multa treaba in gospodarie, nu lenevi niciodata. lenea trage la lene si la boala. De cand te dai jos din pat pana te bagi la loc, nu ar trebui salenevesti mai mult de 10 minute insumat, in rest ar trebui sa ai o activitate cat mai solicitanta.
8. Nu exagera cu calculatorul, televizorul, telefonul mobil. Nu depasi 30 de minute de utilizare a calculatorului si televizorului pe zi. telefonul foloseste-l doar pentru strictul necesar, care ar trebui sa fie maxim 10 minute de conversatie pe zi, maxim 2-3 sms-uri si folosirea internetului numai in caz de urgenta - 10-15 minute pe saptamana maxim. Nu uita ca toate acestea se inchid cel tarziu la ora 20.00 si se scot din camera in care dormi. Nu dormi niciodata in aceeasi camera cu telefonul mobil, televizorul, tableta, laptopul. daca nu ai un dormitor in care sa nu fii nevoita sa tii aceste obiecte, inchide-le inainte de ora 20.00, scoate-le din priza si aeriseste bine camera (minim 30 de minute iarna, minim doua ore vara) inainte de a te culca. Incearca ca macar doua zile pe saptamana sa nu folosesti televizorul absolut deloc.
9. Gaseste lucruri care sa te pasioneze si sa te stimuleze. De exemplu, incearca sa iei un premiu la o olimpiada. Vei fi stimulata sa inveti cu entuziasm, iar invatatul iti tine mintea in forma.
10. Nu exagera cu somnul. daca te trezesti la 7.30, e suficient sa te culci la 22.30-23.00. Nu mai dormi in cursul zilei. daca esti foarte somnoroasa, bea o cana de lapte rece si fa putin efort in aer liber, iti va alunga somnul si te va pune din nou in miscare. Sigur, e nevoie initial de un efort de vointa, dar gandeste-te ca sunt cei mai rodnici si mai buni ani ai tai, e pacat sa ii pierzi dormind, tocmai acum, cand ai putea invata atat de multe atat de usor. sa stii ca colegii care au mai multa energie ca tine o au si in urma unui efort de vointa: nu isi dau voie sa leneveasca.

| elisarktis explică (pentru Brigaela):

Multumesc (si scuze pentru greseala cu nutrienti, am vazut termenul folosit in mai multe articole. Tocmai ce citeam dupa masa asta http://www.csid.ro/......e-3716587/ )
Sunt de acord cu sfaturile despre regimul alimentar, stiu prea bine ca nu mananc sanatos.
Am fost premianta la Olimpiada de engleza atat anul asta cat si anul trecut, mi-a facut placere si intr-adevar m-a motivat.
Anul trecut obisnuiam sa mai calaresc, dar m-am oprit. Poate o sa reiau calaria, iubesc animalele si la momentul de fata am un stil de viata destul de sedentar.
Nu cred ca pot sa ma limitez la folosirea electronicelor cat mi-ai recomandat tu. O sa fiu realista, nu pot sa mut muntii din loc si nu-mi propun asta, dar poate ai dreptate si aici. O sa incerc sa mai limitez din timpul la laptop si sa gasesc alte ocupatii. La televizor oricum nu ma uit.
In orice caz, apreciez efortul pe care l-ai pus in raspuns, multumesc din nou! :)

| MistretulPufos a răspuns (pentru elisarktis):

Calaresti si mistreti? laughing

7 răspunsuri:
| scully a răspuns:

Stiu exact prin ce treci pentru ca si eu aveam / am aceeasi problema. Nu e realist sa-ti spun sa mananci mai multe fructe si legume pentru ca deja stii asta si oricum daca mananci 10 mere intr-o zi n-o sa ai energie sa zbori, asta e clar. Poate sa fie vorba despre o deficienta de fier, eu am luat niste suplimente si s-a observat diferenta. Incearca sa bei mai multa apa zilnic, nu doar atunci cand iti este sete. Asta pentru ca de fiecare data cand am senzatie de somnolenta, imi simt in acelasi timp gatul uscat. Micul dejun ar fi bine sa il iei, macar o cana cu lapte sa bei dimineata daca nu ai timp de mai mult. Si incearca si sa te mai "asezi" la masa, cand mananca ai tai sa mananci si tu cu ei. Lucrurile astea marunte fac diferenta. Si, ma rog, daca tot nu functioneaza, poti sa incerci si sa mananci 10 mere pe zi. laughing

| elisarktis explică (pentru scully):

laughing Aici ma regasesc. Dupa un somn de asta zdravan ma trezesc mereu cu o sete de nu stiu ce-i cu mine.
De asta intrebam despre deficiente. Tin minte ca eram intr-un supermarket zilele astea si am vazut tot felul de tuburi de astea cu fel de fel de vitamine si suplimente la casa de marcat si atunci mi-a venit ideea ca poate am o deficienta, dar nu m-am oprit sa le analizez ca nu aveam timp.

E greu sa ma asez la masa cu parintii pentru ca nu sunt mai niciodata in preajma lor. Liceul meu e departe de casa, asa ca mi-au inchiriat o garsoniera.
Si chiar daca sunt acasa, ei sunt mai mereu plecati/ocupati, deci asta cu 'asezatul' la masa e o boala in toata familia laughing

| Violleta2022 a răspuns:

Hrana neadecvata nu-ti permite sa iei vitaminele si mineralele din ele, ca atare, ai lipsa de vitaminele si hrana care sa te sustina normal. Apoi, starea generala de oboseala este data si din lipsa totala de conditie fizica. Ar trebui sa faci miscare intensa cel putin 1 ora pe zi, sa mananci sanatos 3 mese principale pe zi si 2 snakuri din fructe si sa dormi 8 ore/noapte.
Cand te vei decide ca vrei sa fii sanatoasa, urmeaza ce ti-am scris mai sus si intr-o luna o sa fii si sanatoasa si energica si plina de veselie.

| Nitu_Andrei_Valentin_1995 a răspuns:

Vitamine? suplimente nutritive? nu nu nu. 1Iesi pe afara
2 Fiecare om are ceva ce ii place(spre ex mie imi place istoria gaming si football)deci daca iti place ceva, fa-l cat mai mult avand in vedere ca nu exista om fara placeri
3 iesi pe afara, joghing sau cum se scrie
4 Lasa invatul in exces(nu vreau sa zic ca e rau sa inveti adica sincer acuma, e bine sa ajungi cineva mare, intr-a 5 a eram un elev 10 pe linie la tot dar atata eram de obosit. abia tineam ochii deschisi la ore)
5 Excursii lungi cu prieteni, daca ai prieteni langa tine 0% sanse sa iti vina somn
6 Asculta muzica, cum sa iti vina somn pe muzica ta preferata?

| elisarktis explică (pentru Nitu_Andrei_Valentin_1995):

Mersi, apreciez happy
E un fel de cerc vicios in care ti-e prea lene sa faci ceva, dar ca sa iti treaca lenea trebuie sa te apuci sa faci ceva.
De obicei incep sa fac unele lucruri cu entuziasm, dar ma plictisesc rapid.