| Мāđγ a întrebat:

BunahappyVreau sa donez sange si nu stiu cum sa procedez.
cum se face? m-ai mult ma intereseaza ce trebuie sa mananc inainte de a dona sange?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| bobby_7474 a răspuns:

Tr sa mergi la centrele pentru donatori.Iar in ceea ce priveste mincarea, nu este nevoie sa maninci ceva deosebit, doar ceea ce -ti face placere ca de obicei.

| ionut1980 a răspuns:

Din cate stiu eu nu se mananca. Donarea se face dimineata; merge la centrul respectiv ti se va face o scurta analiza constand in aflarea grupei sangvine precum si masurarea tensiunii arteriale si a pulsului.Cu 24 de ore inainte nu se consuma alcool; iar in dimineata respectiva nu se consuma cafea, tigari, etc.

| micutadhampir a răspuns:

Http://www.doneazasange.ro/ afli aici tot ce trebuie sa stii

| aladin03 a răspuns:

Buna mady mai intai intereseaza-te daca ai anii si greutatea necesara pentru a dona daca indeplinesti conditiile o sa iti spuna de la centru de colectare ce trebuie sa faci si ce nu! eu donez de ceva timp si nu simt nimic cand imi ia sange.ps:daca o sa te duci vorbeste si cu prietenii tai despre asta, convingei si pe ei sa doneze

| casp3r a răspuns:

Gasesti toate informatiile aici: http://www.ctsbucuresti.ro/. Este siteul oficial al CTS Bucuresti.