| cosm1n_9149 a întrebat:

Daca vreau sa donez sange ce trebuie sa stiu inainte de a merge si a dona?
Eu nu am fost niciodata sa donez, am vazut la TV ca e mare nevoie prin spitale si as merge sa donez.
Va rog fara raspunsuri de genu : nu am fost, am auzit. si alte rasunsuri stupide.
Cat mai multe informatii la subiect, Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Nu trebuie sa astepti decat daca sunt oameni in fata ta. In mod normal cam in 10 minute se colecteaza cantitatea de sange necesara, deci merge relativ repede treaba. Au mai multe paturi.
Analizele ti le face pe loc, te inteapa in deget si din picatura aia de sange iti face pe loc. Pe site-ul lor vad ca nu scrie asta, poate la tine o sa-ti ia doar tensiunea.
Nu ai cum sa te trezesti cu infectii, acul e steril.
450ml, se reface in 1-2 ore.
Unii ametesc, de aia iti ia tensiunea inainte. Daca ai tensiune scazuta nu poti dona.
cred ca din 70 in 70 de zile poti dona, dar asta o sa-ti zica ei dupa ce iti fac carnet de donator. Si primesti ceva bani, sau un bon valoric. Nu am mai donat de vreo 3-4 ani, deci nu stiu ce valoare are acum.

14 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Sa mananci dimineata ceva usor, sa fii odihnit, si cam atat. O sa-ti ia tensiunea, iti face glicemia si pe urma iti baga un ac enorm in mana. Have fun happy

Abh
| Abh a răspuns:

Ah, da, dupa ce donezi sangele ei mai fac niste analize pe el inainte sa-l bage la transfuzii. Asa am aflat si eu ca am VHC, ca @tarziu. Asta e motivul pentru care nu am mai donat de ceva vreme.

| BRG a răspuns:

Dumnezeu în Biblie ne dă o poruncă clară și anume aceea de a nu dona sau transfuza sînge, deoarece sîngele este viața, și viața estye de la Dumnezeu, noi nu ave-m nici un drept să ne jucăm cu viața.Pentru că m-ai devreme s-au mai tîrziu Dumnezeu o să ne judece pentru faptele noastre.

| Baboi_Andrei_1996 a răspuns (pentru BRG):

Du.te la nebuni tai din secta si lasa oamenii sa isi ajute semenii. fanatic idiot ce esti. accepta.ti sa va moara copii in fata pentru ca nu stiu ce credeti voi ca scrie in biblie. dumnezeu a zis sa ne iubim si ajutam aproapele, ba prostule.

| tarziu a răspuns:

O sa completezi cateva date despre tine, sper ca nu ai avut hepatita. Eu pe motivul ala am fost respins de la donat

| cosm1n_9149 explică:

Deci ma duc la spital, spune domnule am venit sa donez sange!
Trebuie sa astept mult?
Rezultatul analizelor cand il primesc?
Sunt seriosi cei de acolo sau ma trezesc cu vreo infectie stupida?
Cat sange imi extrage?
Am auzit ca uni ametesc.
Dupa cat timp pot dona iarasi sange?

| cosm1n_9149 explică:

Multumesc!

| cosm1n_9149 explică:

Cristi esti iehovist?
Dar cum ramane cu ajutati aproapele?
Iisus si-a dat viata pentru oameni si noi nu putem sa dam un pic de sange, rasunsul tau il consider stupid!
Am zis sa nu imi dati raspunsuri in afara intrebarii!
Si lasati-ma cu religia voastra ca toti suntem pacatosi asa ca nu am nevoie de voi sa imi ziceti asta!
Pacat ca voi astia crestini stiti doar alfabetul bisericesc!
Mai citeste inca o data intrebarea, vezi unde ai gresit, fa o rugaciune si te iert!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra pe donezsinge.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu stiu inainte de a dona

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu pote sunt opusul lui Cristi_din_Bucuresti, dar cred ca daca acel lucru poti sa i-l faci, este tot de Dumnezeu lasat, altfel, Dumnezeu gasea solutia sa nu poti face acel lucru. Eu i-mi doresc sa pot zbura (fara nici un aparat) sau sa pot intelege toate limbile vorbite pe pamant, sau macar, printr-o singura atingere cu mana sa pot vindeca o fiinta aflata in suferinta, dar Dumnezeu nu a vrut sa putem face multe lucruri, cel putin deocamdata...

| casp3r a răspuns:

Gasesti toate informatiile aici: http://www.ctsbucuresti.ro/conditii_admisibilitate.html. Este siteul oficial al CTS Bucuresti.

| cristinaalexa a răspuns:

Azi am donat sange.Este bine inainte sa donezi sa mananci banane, covrigi sa consumi multa apa plata. Dupa donare eu m-am simtit ok si abia astept sa merg si a doua oara.Merita un efort atat de mic pentru salvarea unei vieti.Pt mai multe informatii ma poti contacta pe id-ul cristinaalessandra02