| deliiia1234 a întrebat:

Buna,vreau sa incep sa reiau anticonceptionale dupa ce am facut o pauza de o luna, asa am inteeles ca e bine sa faci odata la 6 luni, dar in luna de pauza a intervenit pastila de a doua zi, are ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai inteles gresit, noile contraceptive pot fi luate pana la 2 ani fara pauza, iar intreruperea lor se face numai cu acordul ginecologului. Pauza minima este de 3 sau 4 luni si reluarea lor se face iarasi numai dupa consultatie ginecologica. Daca ai luat pastila ed a doua zi, nu ai voie sa iei nici un tratament hormonal timp de minim 6 luni sau pana ginecologul iti da permisiunea. Deci trebuie sa te duci urgent la ginecolog, nu iti poti administra contarceptive in situatia descrisa

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pauza de întrerupere se face de MINIM 3 luni!
Ţi-am EXPLICAT şi la întrebarea anterioară...

Toate cele bune.

| Alcyon a răspuns:

Mai ia cateva pastile de a doua zi si o sa vezi singura daca are ceva.

| deliiia1234 explică:

Alcyon,o singura data am luat pastila de a doua zi, eu vorbeam de anticonceptionale aici, nu de pastila de urgenta, e o diferenta!