| anca174 a întrebat:

iau de 3 ani anticonceptionale Desorelle, joi trebuia sa incept un blister nou dar am uitat, azi sambata am fost la farmacie si mi-am cumparat anticonceptionalele, doar ca nu stiu cum sa le incep. SA iau pastila de joi si vineri acum si deaseara la 22 sa o iau pe cea de sambata. Sau sa incep blisterul cu pastila de sambata si sa le iau pe toate 21 si sa imi schimb astfel data menstruatiei? sau sa fac pauza luna aceasta si sa le incep luna viitoate? Am mai facut o pauza de o luna acum 3 luni. Multumesc!.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Eu NU pricep cum ai putut "uita" să începi o nouă folie dacă le iei de 3 ani!?!
De asemenea, NU am priceput de ce mai există un Prospect dacă NU îl citeşti...

Din PĂCATE, din moment ce au trecut 2 zile şi nu ai început următoarea cutie, ai "pierdut" contracepţia aferentă şi, în cazul în care ai avut contact sexual în ultimele 5-7 zile, există RISC de sarcină :(

Mai mult, acum NU mai poţi începe această folie!
Iar pauza se face de MINIM 3 luni!
Deci, abia din luna mai poţi începe o nouă "cură"...

Vezi alte detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/.......12.05.pdf

Toate cele bune.

| Danysan a răspuns:

Mergi la medic nu cere sfaturi pe TPU ca nu e oki cand vine vb de sanatatea ta.seara faina.