| anonim_4396 a întrebat:

de 2 ani am luat anticonceptionale Harmonet, totul ok, fara probleme. Le-am facut pauza o luna (am fost nevoita), acum vreau sa le reiau... dar perioada de ciclu mi-a trecut de o saptamana. Le pot incepe din nou acum? sau trebuie neaparat sa astept urmatorul ciclu? multumesc

2 răspunsuri:
| RXN a răspuns:

Indicat ar fi fost sa intrerupi si sa reincepi administrarea lor la indicatia medicului.
Poti incepe oricand sa iei anticonceptionalele, dar nu vei fi protejata de o sarcina nedorita decat de luna viitoare, deci de la a 2-a folie.Prin urmare, ar trebui sa te protejezi suplimentar daca esti activa sexual.

Abh
| Abh a răspuns:

Este absolut necesar sa le reiei din prima zi de menstra a ciclului urmator.