| 07051997 a întrebat:

Vreau sa mentionez ca mi-a esit asa zis un ulcior la ochi, prima data am crezut ca m-a prins curentul insa de fapt e alt cevasad. ce as putea face sa'mi treaca avand in vedere ca nu e in exterior ci in interior, m-am uns cu kanamicina insa nimic rezultate.Va rog sa ma ajutati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

In primul rand sper ca ai folosit un unguent oftalmic pe baza de kanamicina, si nu unul pentru uz cutanat. Avand in vedere localizarea, ar fi necesara o solutie oftalmica pe baza de kanamicina/alt antibiotic. Ar bine sa mergi la un medic oftalmolog.http://www.i-medic.ro/boli/orjeletul-ulciorul-si-salazionul

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cel mai bine consulți oftalmologul!
Pa, pa.

| iFollowRivers a răspuns:

Perioada de vindecare durează până la o săptămână.
De obicei în tratarea ulciorului este suficient un tratament ambulatoriu, însă sunt şi câteva situaţii în care ar trebui să mergeţi la doctor: devine dureros, continuă să se mărească, roşeaţa se extinde, este afectată vederea, nu se vindecă după o săptămână.
Nu folosiţi cosmetice sau lentile de contact până la vindecarea completă a ulciourului.
Aplicaţi comprese umede şi călduţe (nu fierbinţi!) şi nu spargeţi ulciorul-trebuie să se spargă singur la momentul potrivit.Tratamentele împotriva ulciorului pe care le puteţi cumpăra fără prescripţie medicală sunt unguentele şi soluţiile oftalmice.Galbenelele, albăstrelele şi muşeţelul sunt folosite pentru uz extern, aplicându-se comprese locale cu infuzie de ceai, după cum urmează: gălbenele-infuzie concentrată din 4 linguri de foi la 250 ml apă clocotită; albăstrele-se toarnă 1 cană cu apă clocotită peste 1 linguriţă şi jumătate de flori uscate şi maruntite; museţel-infuzie concentrată din 3 linguri de flori la 1 cană de apă clocotită
Dar ar bine sa consulti un doctor oftalmolog.