| unknown001 a întrebat:

Vreau sa-mi fac operatia de retrognatie mandibulara si m-ar interesa cateva detalii + as aprecia o parere de la o persoana care a avut aceasta interventie.
1. daca am purtat aparat dentar 2 ani de zile, mai e nevoie sa-mi pun din nou?
2. operatia se deconteaza daca e facuta la un spital de stat? si daca nu, cam cat ar costa interventia cu tot cu demersurile pentru pregatirea operatiei etc
3.cam cat timp pentru revenirea la normal a fetei?
4. daca ai facut operatia, esti multumita cu rezultatele din punct de vedere estetic? consideri ca e o imbunatatire? care au fost contra-urile acestei operatii?
si la sfarsit as dori un doctor bun din apropierea Timisoarei, multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Frank51 a răspuns:

Sunt multi oameni care au povestit cum au trecut prin operație, toți au spus că nu regretă decizia. Dacă alegi calea asta, o sa trebuiască să porți iar aparat dentar, pentru ca dinții trebuie aliniați în mod diferit. Operația este decontată de stat, dar trebuie sa plătești costul plăcuțelor radiografiilor etc, nu foarte mult. Durează între 3 și 6 luni să îți revi complet la față. Ți l-aș recomanda pe dr Bran din Cluj, dar dacă poți face operația și în Timișoara nu are rost sa cheltui bani în plus, asta dacă se face acolo.