| David765 a întrebat:

Salutare! Sufăr de retrognație mandibulară și intenționez să mă supun intervenției de chirurgie ortognată. Până să ajung în acel punct trebuie să rezolv și partea de fonduri. Port aparat dentar de 1 an și ortodontul mi-a spus că purtarea elasticelor de corectare a mușcăturii, nu vor rezolva foarte mult și partea estetică.
Operația este una complexă, costisitoare și este decontată de Casa de Asigurări de Sănătate.
Are cineva idee dacă este obligatoriu ca operația să fie făcută într-un spital de Stat, pentru a fi decontată de CAS?
Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Tu trebuie sa pui toate intrebarile medicului.

| David765 explică (pentru Sophieka):

Din păcate, programare la medicul chirurg maxilo-facial nu se face imediat. Nu sunt foarte mulți chirurgi maxilo-faciali în România și mna.