| sweetprincess02 a întrebat:

Vreau sa slabesc 3 kg si nu reusesc, ma poate ajuta si pe mine cineva cu o dieta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Alexoutza a răspuns:

Buna. Uite sfatul meu: ca sa slabesti nu iti trebuie o dieta, trebuie doar sa schimbi ceva in alimentatia ta. Uite cateva criterii importante ca sa poti slabi:
1. Nu poti sa slabesti fara sport! Incearca sa iesi cu o prietena si sa alergati impreuna, fiindca este vara si miscarea in aer liber este extraordinara. Daca totusi nu vrei sa alergi incearca niste exercitii de aerobic sau cardio: http://www.sanatateata.com/frumusete/exercitii.htm.
2. Incearca sa renunti pentru o saptamana la alimente precum: sucuri acidulate, dulciuri, prajeli, cipsuri, mancare fast food, paine.
3. Daca vrei sa slabesti trebuie sa ai mese regulate, si sa dormi cel putin 8 ore pe zi.
4. Incearca sa nu te stresezi! Sresul este un factor, contra siluetei.
Astea sunt criteriile. Multa bafta, si nu uita : Esti frumoasa asa cum esti:*

| Almssy a răspuns:

Mananca doar alimente usoare sau mananca disociat 3 zile ..am vazut undeva ca daca mananci cartofi poti sa slabesti 1, 5 kg pe zi

| sweetprincess02 explică (pentru Almssy):

Mananc doar o masa pe zi si atunci foarte putin si tot nimic.Multumesc frumos!

| Almssy a răspuns (pentru sweetprincess02):

Trebuie sa imparti ala putin pe care il mananci in mai multe portii pe toata ziua.happy

| Alicy a răspuns:

Buna! Uite eu am avut o problema de sanatate si am fost internata in spital. Din cauza problemei am avut regim nesarat, fara carne o perioada. Primeam 3 mese regulate pe zi. Una la 8 dimineata, alta la 12 si inca una la 5 jumate sau 6. Intre masa de la pranz si cina primeam o gustare : fie un mar, fie un corn, fie un iaurt sau niste biscuiti dietetici. In 2 saptamani am slabit 6 kg. Ai mei nici nu ma mai prea recunosc.
Daca vrei sa incerci si tu trebuie sa iti iei adio de la ciocolata si carne condimentata. Poti manca si carne daca nu poti fara, insa doar fiarta si nesarata. Neaparat 2-3 l de apa pe zi. Fara sucuri, indiferent ca sunt cumparate naturale sau mai stiu eu ce. Cate un iaurt activia simplu sau activia de baut cu fibre. Grepfruitul este si el foarte bun, iar salatele le poti manca linistita in perioada asta, la fel si cu fructele.

Pe mine asta m.a ajutat deoarece eu mancam o singura adat pe zi si mult. Dar asa mananc de 3 ori pe zi si putin. Nu stiu daca si la tine o sa aiba acelasi efect, dar la minre a functionat big grin

| sweetprincess02 explică (pentru Alicy):

Multumesc frumos, o sa incerc, sper sa aiba acelasi efect.:*