| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa slabesc mult si repede. Multi spun "nu manca si-ai sa vezi cum slabesti", altii sa fumezi, altii sa bei cafele, altii sa bei alcool...sa dormi mult, sa nu dormi mai deloc. La mine nimic nu merge!
O saptamana nu am mancat nimic si slabisem 3 kg, alta saptamana ma chinuisem cu sport fff mult(fitness)si mancare extraordinar de putina: un iaurt pe zi, mere, portocale, banane, salate...slabisem doar 2 kg. O saptamana am tinut-o numai in distractii(tigari, alcool si cafele)si nu slabisem decat 1 kg; alta saptamana nu stiu ce patisem si nu dormeam decat 2-3 ore pe noapte(si alea pe sarite)si nu slabisem deloc si am mai avut o perioada in care mancam normal, mergeam f mult si dormeam o gramada(eram de dimineata:mancam inainte sa merg la scoala, cand veneam, ieseam la plimbari mergeam 2-3 ore incontinuu dupa care dormeam de pe la 5-6 pana pe la 9 si ma culcam pe la 11 pana a doua zi pe la 7)si ma ingrasasem vreo 6 kg... tin sa mentionez ca dupa fiecare saptamana mentionata mai sus ma puneam la loc cat dadeam jos si mai luam 1-2 kg in plus.
Ce Dumnezeu sa facstraight face?! Sport nu pot sa fac pentru ca sufar de tahicardie(ritm cardiac marit)... Pastile de slabit am luat si nu am slabit deloc.
Acum vine vara si imi e rusine sa port orice! Sunt si marginalizata de unii din aceasta cauza. Am 15 ani, 1.57 si in jur de 62 kg. Astept raspunsuri si multumesc anticipat.sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| s4a a răspuns:

Buna.
Hai sa lamurim cateva lucruri.
1. In primul rand, organismul nu este un inamic cu care sa te lupti, si nici un obiect pe care sa-l sculptezi dupa bunul plac.
2. Dietele alimentare ar trebui urmate numai la recomandarea unui medic iar efectele nu sunt niciodata permanente.
3. Un organism sanatos se stabilizeaza la o greutate optima stilului de viata abordat.
4. Daca este supus infometarii, organismul va eficientiza folosirea resurselor energetice si cu orice ocazie va depune rezerve suplimentare pentru a fi pregatit la urmatoarea "criza" alimentara.
5. Stilul de viata haotic si alimentatia neregulata dezechilibreaza metabolismul cu efecte greu de reparat pe termen lung.
6. Arderea grasimilor este extrem de daunatoare si ar trebui efectuata lent, nu mai mult de 1 kg/luna.

Uite ce iti propun:
1. alimentatie variata, la ore fixe si in cantitate suficienta, pentru a regla metabolismul.
2. consumul grasimilor vegetale si evitarea grasimilor de origine animala
3. fructe si legume crude intre mese si seara.
4. evitarea dulciurilor si a exceselor alimentare de orice fel.
5. o data pe luna iti poti permite orice aliment poftesti.
6. carne si oua cel putin o masa pe saptamana, cel mult o masa pe zi, de preferat carne de pasare.
7. cat mai multa apa.
8. activitate fizica moderata, preferabil zilnic
9. rabdare, incredere si optimism

Daca lupti impotriva propriului corp, cine are de castigat? Sper ca vei incepe sa-ti tratezi organismul si sanatatea cu mai multa seriozitate, nu prin prisma caloriilor consumate si a greutatii momentane. Ai o viata inainte, nu doar o vara in care vrei sa arati bine.

6 răspunsuri:
| Demoiselle a răspuns:

Doamne ma faci sa ma gandesc la prostiile pe care le-am facut eu...in 2 etape:
1) m-am infometat, iar atunci cand mancam, mancam dulciuri, cola, cartofi prajiti, fripturi.
2) m-am infometat, iar atunci cand mancam, mancam ca iepurii varza, soia, iaurturi degresate, orez expandat, hrisca, orice fara carne.
De fiecare data m-am ingrasat la loc + 5 kg in plus.
Ideea e ca nu trebuie sa te infometezi, ci sa adopti un stil de viata sanatos. E f important:
- sa mananci la ore fixe, pentru ca metabolismul tau se va regla si nu vei mai avea in permanenta pofta de mancare.
- sa renunti la dulciuri, la paine, la bauturi carbogazoase, tutun sau alcool, sa nu rontai intre mese: biscuiti, covrigi, bomboane
- sa stii sa-ti gatesti dietetic: gen ai un piept de pui, ce faci cu el? il fierbi, il maruntesti, pui o lingura de smantana peste, razi niste hrean peste, adaugi sarea dupa gust si yummy:X bun si dietetic
- sa faci putintel sport si sa te hidratezi bine

Lasa-mi idul tau de mess, mai vorbim. Si eu sunt la regim!

| nikol a răspuns:

Manaca dar nu mancare cu grasimi.mananca multe salate, carne de pui nu de porc, peste ca pestele nu ingrasa si in finam bea cat de multa apa poti daca poti 2 litri pe zi.apa elimina grasimile eu intr-o saptamana am slabit vreo 2kg si mi-a si crescut parul mult.am baut foarte multa apa nu vroiam sa slabesc vroiam sa imi creasca parul dar am si slabit de la atata apa

Răspuns utilizator avertizat
| uca_1023 a răspuns:

1)alcoolul ingrasa.
2)trebuie sa perseverezi si sa combini dieta cu sportu multe luni de zile ca sa poti slabi.
3)opereaza-te de apendicita si dai cateva kg bunelaughingeu am pierdut 4 intr-o saptamana.
4)daca suferi de probleme cu inima, poti incerca doar sa alergi incet, nu fuga disperata.in prima zi 10 min, a2a zi 15, si tot asa pana ajungi la vreo 30-45.baftahappy

| mihai_7182 a răspuns:

Incearca sa nu mai mananci NIMIC dupa 6 dupa-amiaza si sa bei cel putin 2l de apa pe zi.incearca sa te axezi mult pe legume,mai ales supe si scoateti carnea si painea din dieta zilnica.cel mai bine e atunci cand nu mai simti u insasi nevoia de a ciugului ceva,din momentul ala poti face ce vrei cu corpul tau; poti incerca si putin jogging(nu tr sa alergi repede ci doar sa transpiri, semn ca ai facut efort) de dimineata imedia dupa ce te scoli, fara s mananci nimic desigur.si in al doilea rand nu contaza ce cred ceilalti

| Smalzeero a răspuns:

Hai ca acum vine vara si voi putea sa urmez sfatul tau, mihai...dar cand e scoala si am ore de la 14 la 20 sau de la 13 la 19 cum sa nu mananc cand vin de la scoala? Sa zicem ca mananc la scoala...dar oricum cand ajung acasa mi se face foame.