| Ozanaf a întrebat:

Vreau sa stiu cat timp o mai duce o persoana care are cancer la plamani si este in metastaza, este foarte slabita, ii sunt afectate corzile vocale, vorbeste doar in soapta si atunci cand incearca sa manance, vomita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alinvip a răspuns:

Din pacate acea persoana nu mai are prea mult timp de trait.
Nu stiu cu exactitate dar aproximez intre 2 sapatamani pana la 1-2 luni.
Aici conteaza foarte mult de stadiul bolii, fizicul si psihicul.

Dar ce pot sa iti spun exact este ca : in aceste momente dificile ar trebui sa petreci cat mai mult timp. In primul rand ii faci ogonia mai usoara (daca ai spus ca este in metastaza ).
Si pe langa asta trebuie sa ai un suport emotional si psihic. Aici ma refer la familie prieteni, etc.

P.S daca citesc mai bine din ce ai scris... stadiul cancerului este unul avansat. Deci din alea 1-2 luni... poate mai taiem cateva saptamani.

5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Va pleca atunci cand va dori bunul Dumnezeu.
Am cunoscut o persoana care este in aceeasi situatie si dupa spusele medicilor, trebuiea sa fie mort de 2 ani.
Uite ca prin vointa si tratamente naturiste, a fentat moartea si este binisor si astazi.
Asa ca, daca acea persoana are zilele numarate, faceti in asa fel in cat sa nu observe ca asteptati sfarsitul ei..incurajati acea persoana, rugati-va pentru ea si faca ce-o vrea cel de sus.
O seara bunahappy

| AdelinaC a răspuns:

Nu mult in special pentru ca este vorba de metastaza...maxim 3 luni, in functie de resistenta organismului sau. Cancerul pulmonar in forma avansata nu se vindeca, ii poti da suc de lamaie, supa si ce ti s-a mai scris mai sus dar asta ca sa ii dai ceva gustos sa manance, de vindecat nu se vindeca cu asa ceva pentru ca nu e o simpla raceala. Vorbeste cu un preot sa o impartaseasca si fii alaturi de ea. Citeste acatistul Sfantului Nectarie, e bun in caz de boli si chiar daca nu se va intampla vreo minune sa se vindece spontan, ii vei usura sufletul de pacate citindu-i-l.

| costis a răspuns:

Dai niste biter Bano si calciu cu D2.

| Ozanaf explică:

Vreau să vă anunț că persoana în cauză a murit chiar astazi dimineață.

| untu a răspuns:

Asta nu trebuie sa te interesezi cand o sa mai traiasca aceea persoana,ca de parca ai vrea sa moara mai repede? In locul tau nu trebuie sa ma interesez asa ceva,persoana aceea draga,fie mama,fie bunica, fie sora, fie matusa, fie o alta ruda are nevoie de suport moral, fizic si psihologic, sa avem grija cu mare drag si cu iubire sincera, sa faci un suc din 2-3 lamai si pui o lingurita de bicarbonat sa ajunga 1 litru /zi pana cand se va simti mai bine si sa mergi la control! Mai trebuie sa faci un sos din rosii si mujdei de usturoi si sa dai sa manance cu carne fiarta sau supa de pui! Mai trebuie sa te rogi la biserica si acasa pentru sanatatea si vindecarea persoanei dragi!