| xtina a întrebat:

Vreau sa va spun ca in ultimul timp mi-a fost rau incontinuu...Am fost cu mama la medic si mi-a facut si analize. Dupa 2 zile, analizele au fost gata. Medicul i-a spus mamei mele ca am probleme cu ficatul, ce va cu bila lenesa...cu fierea. Nu stiu ce inseamna asta, dar eu sunt si imuna de mica, si nu stiu daca are legatura cu simptomele atea de rau si de durere de cap si se ficat. App: medicul mi-a zis sa tin un regim sanatos, dar nu stiu ce regim pentru ca eu mananc numai fast-food si nu cred ca asi putea sa rezist fara ele.Si va rog, daca stiti vreun regim sanatos pentru mine, sa-l scrieti!

Multumesc anticipathappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Asta este marea problemă a ta. O alimentație nesănătoasă. Alimentația gen fast-food este plină de E-uri, carnea nu se știe de ce fel este și când de proaspătă, care sunt condițiile de depozitare.
Elimină din alimentație: fast-food-urile, chipsurile, grăsimile de orice fel, tocăturile, conservele, mezelurile grele, băuturile acidulate.
O alimentație sănătoasă și echilibrată formată din fructe și legume proaspete, cereale și pâine integrală, carne slabă de pui-vită-pește-curcan (fiert, fript sau înăbușit în ulei de măsline), brânzeturi și lactate degresate, sucuri fresh (nu siropuri), nuci-semințe-fistic (conțin uleiuri volatile, colesterol sănătos), ciocolată amăruie (2-3 cubulețe pe săptămână), ceai de păpădie (tonic al ficatului, pune bila la treabă), ouă (1/săptămână - fiert sau moldovenesc), etc.
Dacă nu ai grijă de tine, nimeni nu te poate salva de la bolile ficatului care pot apărea de-a lungul vieții. El este laboratorul organismului.
O dată pe an analize de sânge obligatoriu!
Sănătate.
Pa, pa.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu manca deloc fastfood, prajeli, mezeluri, tocaturi, sucuri. mananca doar carne de pui pe gratar, la cuptor sau fiarta si multe legume proaspete sau fierte. Mananca maxim doua oua pe saptamana, fierte tari, nu manca grasime, untura, unt, cascaval, branza topita, doar telemea si branza proaspata de vaci. Renunta cat mai mult la cartofi, iar daca ii mananci doar fiert. Mananca zilnic o portie de ciorba.

| mioara a răspuns:

Redu prajelile mananca totul fiert si cat mai multe salate carne de pui fripta, peste fript, carne de vita fripta daca iti place si tot asa.

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Va trebui sa renunti la fast food sa consumi mai putine dulciuri evita grasimile, prajelile consuma mai multe salate

| FearNoEvil a răspuns:

Pai de la fast-food ti se trage! Ti se pare putin lucru sa ai probleme cu ficatul de la varsta asta? Ia incearca sa nu mai mananci de la fast-food sa vezi ca nu mori. Astea-s doar fite de copil rasfatat.
Sanatate si minte multa!

| adika a răspuns:

Pai de la fast-food ti se trage.
uite aici ce te poate ajuta:
http://www.exposhop.ro/....../index.cgi
iar asta e sanatoasa si naturala - http://www.exposhop.ro/....../index.cgi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imposibil sa nu fi auzit ca mancarea tip fast-food nu este deloc sanatoasa si te intreb chiar nu te intereseaza deloc asta?! Nu stiu ce gasiti voi la mancarea asta care dupa parerea mea nu are nici un gust pe langa ca e destul de scumpa e si nesanatoasa.nici nu poti sa fi sanatos consumand asa ceva nu te supara ca sunt asa directa