| cycy_8303 a întrebat:

Am 43 de ani si de aproximativ 1 an, am o durere sub coasta in partea dreapta care apare, dispare, uneori ma tine si cate o zi in functie de ce mananc.am fost internata si am facut analizele pentru a vedea daca e ficatul bolnav si la spitalul militar mi-a spus la ecograf ca ar fi un ficat gras, dar nu-s pb, la un alt ecograf particular a zis steatoza, iar la universitar unde am fac analize complexe, ecograf, sange, teste de hepatita B, C a zis ca nu-i vb de ficat ci mai degraba de colon iritabil. mi-a prescris un regim alimentar si cam atat...doar ca durerile persista iar la spital m-am saturat sa ma tot duc si bani cheltuiti si nu am un diagnostic precis... voi care aveti notiuni de medicina sau ati trecut prin ceva similar ce ma sftuiti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Ma intrebam daca v-a spus ceva despre colecist(fiere), pentru ca localizarea durerii-in partea dreapta, probleme cu colecistul ar indica si vad ca are legatura si cu regimul alimentar.
Steatoza hepatica(acumularea de grasimi in celulele hepatice)determina cel mult o jena la nivelul ficatului dar nu durerea despre care vorbeati.
Colonul iritabil are o simtomatologie mai puternica uneori cu dureri abdominale insotite de constipatie sau diaree(cele doua alterneaza), mucus in scaun, balonare.Insa nu stiu ca durerea in colonul iritabil sa fie localizata in partea dreapta sub coasta, asa cum ne descrieti dumneavoastra.In colonul iritabil un rol major il au alimentatia si combaterea stresului dar trebuie clarificata exact cauza suferintei dumneavoastra. Ce pot sa va recomand decat un alt medic, intr-un cabinet privat, mai competent(genul profesor universitar daca se poate) pentru a va stabili exact diagnosticul si tratamentul, sa stiti clar cu ce va luptati.Multa sanatate!

| lia.d a răspuns:

Buna Cycy! Parerea mea este sa incerci sa tii un regim alimentar, cam 3 luni de zile, cu legume fierte, carne fiarta, mai putin cruditati, exclude in aceasta perioada produsele lactate, dulciurile, produsele de patiserie si ia ceva naturist pentru reglarea digestiei si tranzitului intestinal, gasesti la farmacii, dar nu chimicale, doar naturale.Pentru siguranta, ar fi bine sa-ti faci o radiografie de torace, pentru a se putea observa coastele, sa nu fie ceva de natura osoasa sau poate fi si un lipom in startul profund al pielii care sa apese pe ceva organ intern dupa ce ai mancat, presiunea fiind mai mare.Regimul e bine de tinut, pentru ca alimentatia e cea mai importanta pentru a avea un organism sanatos! Multa sanatate!