| aryana1991 a întrebat:

vreau si eu niste sfaturi care sa ma ajute sa ma las de fumat. Fara plasturi din farmacie ca nu sunt buni de nimic si mai si costa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| smocky a răspuns:

Salut! Vointa! Lasale, cand i-ti vine sa fumezi, uita, fa cu tot altceva, orice care sa te faca sa le uiti, luale-ar naibba! Eu am 3 saptamana aproape de cand n-am pus gura pe prostiile alea, si sper sa ramana asa!, Bani economisiti, sanatate(cea mai importanta), scapi de mirosul respingator de tutun si multe altele.Deci sfatu: Incearca tigara electronica daca chiar nu te poti lasa, e mult mai sanatoasa, nu e cancerigena, nu miroase respingator! Funda:? X

| zahy a răspuns (pentru smocky):

Bun sfat dar la mine nu a fuctionat dupa masa, dimineata si seara tot bagam tigara in gura restul zilei nu fumam, decat tigara electonica, dar pana la urma am renuntat la electronica. E foarte buna tigara electronica pentru ca contine doar nicotina ceea ce creaza depedenta si nu este daunatoare corpului.

Cu tigara electronica reuseam sa fumez doar 3 tigari pe zi.

| AdrianBica a răspuns (pentru smocky):

Te contrazic; tigara electronica cauzeaza cancer pulmonar, este cu 20% mai putin daunatoare pentru plamani decat tigara normala. tongue

21 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Eu m-am lasat inlocuind cu altceva, si anume cu sport ( sala + cardio ), treptat o sa-ti dispara "nevoia" de a fuma. Si da, plasturii si orice din farmacie sunt inutile, sunt doar ca sa-si suplimenteze ei profitul.

De asemenea, eu zic ca "lasatul treptat", adica sa reduci nr de tigari zilnic iar e o tampenie, opreste-te brusc si inlocuieste-le cu altceva. Incearca un sport, la mine a functionat.

Important e sa rezisti pana iti dispare dorinta, asta poate dura 6 luni sau mai mult, depinde de organism.

| Azµre a răspuns:

Faci ca mine ramai fara bani => numai fumezi laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand te duci sa cumperi tigari incearca sa te uiti la altceva ( la ciocolata de exemplu ) si sa ai doar 12 lei sau cat costa tigariile la tine. Iti iei ciocolata si altceva si nu vei mai avea bani de tigari sau altceva : Timp de 21 de zile scrie pe o foaie "Nu mai fumez "" ( important este si sa crezi asta si sa nu fumezi bineinteles) Si ai sa vezi ca, creierul tau de obisnuieste cu asta... Asa m-am lasat eu de un joc de care eram dependenta ( ma jucam zi si noapte ).Asa am reusit. trebuie sa ai binevointa. Succes in continuare. Pup:*

| aryana1991 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt in tara si un pachet costa aici 4.30 euro si nu gasesc in tabacherie ciocolata care mai si ingrasa pe deasupra

| anonim_4396 a răspuns (pentru aryana1991):

Atunci singurul sfat pe care ti-l pot da este acela sa iti doresti. Dorinta ne face sa trecem peste niste bariere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Controleazate sau da ca nu merge poti comanda niste tigari electronice care se incarca da ca nu poti sa te lasi astea nu iti fac nici un rau.

| zahy a răspuns:

Am incercat multe metode dar nu au dat rezultat eu cred ca fumatul este mai mult de plictiseala ( in tradevar este un drog care creaza dependenta ). eu am mai incerca si sa bag guma in gura cand vreau sa fumez cu bomboane. Ba chiar am inmuiat o tigara in lapte am uscato si am fumat intr-adevar era cum am citit stari de voma ameteala, dar nu a avut succes, poti incerca. Da cred ca este lipsa de activitate tigara si mereu cand nu ai ce face fumezi sau fumezi pentru ca ai timp sau ca vrei sa scapi de munca etc.

| Onio a răspuns:

Sunt FOST fumator inrait. Am fumat de la 17 ani pana acum doua luni in medie de doua pachete de tigari pe zi. Acum am 30 de ani. De doua luni m-am lasat. Vointa este elementul principal pentru a te lasa de fumat, dar daca lipseste, aici pot interveni stimuli.
Ex: Eu personal mi-am facut un calendar pe care bifez fiecare zi in care nu fumez seara inainte de culcare. Cand simt nevoia de tigara (nicotina) ma duc si imi fac un ceai, sau beau o cana de lapte (cu asta prelungesc perioada critica in care mintea si trupul cere urgent tigara). In prima saptamana mi-a fost dificil, eram chiar "turbat", dar am trecut cu brio peste acea perioada, ma simt mult mai bine, mai ales ca m-am apucat de sport, miscare in aer liber, plimbari cu bicicleta. Orice fac incerc sa nu ma gandesc la tigara, si functioneaza.
Daca ai sa reusesti sa treci peste acea perioada critica 1-2 saptamani, ai sa vezi ca altfel te simti. Bafta happy

P.S. Tot ce se vinde (medicamentatie/plasturi anti fumat) sunt PLACEBO.

| akaleesh20 a răspuns:

Fa ca mine! de azi nu mai fumez...Si nu mai fuma! asta e singura metoda. sau daca nu cauta poze pe net cu ce poate sa iti cauzeze tigarea si asa ai sa te lasi de frica daca tii la sanatea tawinking

| silvershark a răspuns:

Ar trebui macar astazi sa nu mai fumezi tongue, ca este "Ziua mondială fără tutun"

| AdrianBica a răspuns:

Nu stiu ce zic unii, parerea mea consta in faptul ca trebuie sa te pui bine pe plan psihologic. Adica eu unul mi-am zis:
"Eu nu pot sa ma las de fumat? Eu nu pot sa-mi comand mie? cum vine asta?";
Oamenii se deosebesc de animale prin rationamet. Trebuie sa ai o gandire rationala despre cum te afecteaza tigara. Daca nu avem o gandire rationala, atunci cu ce suntem mai buni decat animalele?
O tigara iti scurteaza viata cu 7 minute.
Mie cand imi venea pofta de tigara incercam sa inlocuiesc fumatul cu altceva.
40 de motive sa te lasi:
1. Fumatul ucide jumateate din fumatorii din intreaga lume.
2. Fumatorii sunt predispusi la dureri de spate.
3. Fumatul accelereaza imbatranirea.
4. Anual, mor apoximativ 6 persoane in fiecare minut din cauza fumatului.
5. Fumatorii se confrunta cu prbleme ale pielii. Majoritatea fumatorilor au pilea mai uscata si mai palida, cu mai multe riduri care apar din cauza ca se reduce rezerva de sange care determina o pierderea elasticitalii.
6. Fumatul reduce resursele de vitamina C ale organismului cu pana la 30%.
7. Fumatul distruge intestinele.
8. Nicotina creste nivelul colesterolului.
9. Fumatul afecteaza dintii si gingiile si poate cauza cancer de gura.
10. Fumatul dubleaza sansele de dementa.
11. Fumatul favorizeaza instalarea cataractei.
12. In tutun se regasesc 6000 de substante chimice printre care cianura, butan, amoniac si monoxid de carbon.
13. Fumatul creste de pana la 6 ori riscul de infarct.
14. Fumatul in timpul sarcinii omoara anual 5000 de fetusi, creste riscul deteriorarii intelectuale, creste riscul nasterii unor copii subponderali predispusi la alergii si leziuni cerebrale.
15. Fumatul in randul femeilor favorizeaza instalarea timpurie a menopauzei.
16. Toate sisteme organismului sunt afectate de fumat, incluziv sistemul cardiac si cel vascular.
17. Fumatul slabeste sistemul imunitar.
18. Fumatul creste riscul de diabet.
19. Fumatul scade nivelul de tolernata la efort.
20. Fumatul creste riscul de pneumonie.
21. 87% din decesele fumatorilor sunt cauzate de cancerul pulmonar.
22. Fumatul dubleaza infertilitatea la femei.
23. Fumatul slabeste oasele prin demineralizarea lor.
24. Fumatul produce, de asemenea si pagube financiare.
25. Dependenta de nicotina este mai mare decat cea de heroina sau alcool, substanta ajungand la creier in timp de cateva secunde.
26. Fumatul creste riscul instalarii starilor de anxietate si depresie.
27. Fumatul epuizeaza resursele de antioxidanti din organism.
28. Fumatul creste tensiunea care reprezinta un factor de risc pentru infarct si atac cerebral.
29. Incepand cu 2-3 ani dupa ce s-a renunta la fumat se reduc sansele de infarct si atac cerebral.
30. Fumatul dauneaza calitatii spermei si creste cu pana la 50% disfunctiile erectile la barbatii cu varste peste 30 de ani.
31. Fumatul scade acutitatea auditiva.
32. Fumatul cauzeaza o respiratie urat mirositoare si boli gingivale, ceea ce poate duce la pierderea dintilor.
33. 15% din cancerele descoperite la copii sunt cauzate de fumatul in timpul sarcinii al mamei.
34. Fumatul cauzeaza boli coronariene.
35. Rata de risc a mortalitatii revine la normal la 10-15 ani de la renuntarea la fumat.
36. Fumatul poate cauza oboseala si durei de cap.
37. Fumatul este cauza a 80% din cazurile de boli pulmonare cronice obstructive.
38. Fumatul diminueaza mirosul si gustul.
39. Fumatul reduce rata estimata de viata cu pana la 7-8 ani.
40. Fumatul ucide anual 4 milionane de oameni din lumea intreaga.

| AndriciTpu a răspuns:

Daca fumezi un pachet pe (20 tigari) maine ia fumeaza tu 15. Poimaine 10 peste 3 zile 7 peste 4 zile 5 e evident peste 5 zile o sa vrei mai multe fumezi 10.
Dar tinta principala sa nu te lesi deodata ca atunci cand te vei reapuca o sa fumezi foarte mult.
Cate 2-3 mai putine pe zi si merge!

Funda?

| aryana1991 explică (pentru AndriciTpu):

Din gura e simplu de zis

| AndriciTpu a răspuns (pentru aryana1991):

Imi pare rau pentru tine dar am un unchi care " a avut vointaa!"
Si a reusit. prima data s-a lasat deodata apoi cum ti'am explicat...

| cosminandrei a răspuns:

Iti dau un sfat cumpara marlboro rosu si nu te lasa...de ce sa fii fraier!

| paulanonim a răspuns:

Buna happy sper ca ce iti voi spune te va ajuta happy Acum 3 ani cand fumam 1/2 pachet pe zi, ceea ce era mult pentru varsta mea de atunci, ma instrainasem putin de mine.Dependenta simteam ca ma cuprinde.Insa,salvarea cea marehee hee O data intrat la liceu, am intalnit "fata visurilor mele", insa care m-a evitat un semestru ca ma vedea fumand.In acel moment, mi-am jurat sa ma las, incet incet.Si in 3 saptamani, deja nu mai simteam nevoia.Am tinut si o cura de 1 luna de detoxifiere, si acum sunt bine mersi sanatos, cu fata respectiva, si stiu ca totul a fost rau, insa a trecut.Care ar fi leacul: ocupa-ti timpul cu altceva(in cazul meu, cu prietena) sau, cand ai tigara in mana, fa o cruce, spune Tatal Nostru, si te vei rusina fata de Dumnezeu ca faci asa ceva.Este ceva de genubig grin-zeu mi-a dat viata,si eu mi-o distrug. Fumatul este rezultatul departarii de D-zeu si afundarea in lumea noastra pacatoasahee hee Aa,si mananca sanatos,fructe,legume,bea apa sau ceai, nu sucuri cumparate(sucuri naturale facute de tine, da), ocupa-ti timpul, fa o cura de detoxifiere sa elimini nicotina din corp, si vei scapa de dorinta nestavilita pentru nicotina.Insa,niciodata sa nu uiti ca lipsa de ocupatie si indepartarea de D-zeu te imping sa fumezi happy Sper ca te-am ajutat si ca o sa te lasi de fumat happy Pa pa :*happy

| Humax a răspuns:

Important e sa iti doresti asta, degeaba cauti raspunsuri aici ca peste tot vei primi acelasi raspunsuri si aceleasi ''persoane'' care nu au putut sa treaca peste o denivelare si asta pentru ca nu si-au dorit. Daca iti impui vei reusi.

| valisitaru a răspuns:

Citeste cartea in sfarsit nefumator de allen carr
te va ajuta 100% garantat nu rade si incearca nu ai nimic de pierdut
nu incerca alte metode ca o sa iti fie greu
te rog ascultama citeste cartea si cand o sa te convingi ca am avut dreptate te rog sa procedezi ca mine recomand-o la cat mai multi
am fumat 20 de ani si dupa ce am citit m/am lasat imediat
nu ai nimic de pierdut te rog incearca

| aryana1991 explică (pentru valisitaru):

Multumesc dar m-am lasat deja am 3 saptamani.