| marius_3481 a întrebat:

Buna Tuturor! Am auzit ca la farmacie sunt plasturi antifumat, am vorbit cu o cunostinta adica nasul meu si, si el tot asa s-a lasat de fumat! ce spuneti m-ar ajuta? am si vointa! si daca stiti ceva preturi va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
pai daca ai vointa, la ce iti mai trebuiesc si plasturi? nu ai pe ce da banii? vointa urneste muntii din loc, asa ca, lasa plasturle si pune-te pe treaba...mult noroc si multa vointa!
O zi frumoasa sa aihappy

| onasis1961 a răspuns:

DA! Unele persoane pe care le cunosc personal zic ca au ajutat foarte mult.

| yellowalien a răspuns:

Da, mama cu plasturi din ăştia s-a lăsat de fumat happy Are cam 4 ani de când n-a mai pus ţigara-n gură.

| Maxim96 a răspuns:

Nu sunt chiar bune.Nu-ti recomand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Cateva reguli de baza pentru cei care doresc sa se lase de fumat:
1. Pastrati tigarile intr-un spatiu spre care trebuie sa va deplasati in mod special atunci cand doriti sa fumati o tigara (nu le mai tineti asupra dumneavoastra);
2. Fumati tigara fara sa faceti si altceva in timpul acesta;... cu aceste 2 conditii indeplinite in mod constient incercati sa eliminati mecanica gestului.
3. Nu mai fumati in timpul diverselor activitati scurte dar care se repeta zilnic sau periodic (deplasari la un magazin dupa paine sau alte cumparaturi);
4. Toate cele de mai sus insotite de tratament medicamentos;
Incet, incet, veti incepe sa reduceti momentele in care sunteti tentat sa fumati ( personal am avut o regresie continua de la 3 pachete in 2 zile, la 2 pachete in 3 zile, la 1 pachet in 2 zile, la 1 pachet in 3 zile - in 3 saptamani)
5. Incepand cu saptamana a 4 (patra) nu mai cumparati tigari; atunci cand nu mai puteti rabda cereti unui fumator si platiti-o ca sa nu ramaneti dator;... combinand cele de mai sus veti ajunge cam in 4 saptamani sa fumati din ce in ce mai rar (intervale de 3, 4, 5 ore) (personal, in saptamana 4, am fumat 3 zile cate 3 tigari pe zi, 3 zile cate 2 tigari pe zi, iar in a saptea am renuntat de tot);
Cel mai greu este sa amani tigara de dimineata...stiu. Constietizati atunci cand va duceti sa luati o tigara (1), cand fumati o tigara (2), faceti cafeaua, lasati-o pe masa, iesiti afara si fumati si apoi beti cafeaua...Incercati.
SURSA:http://forum.romedic.ro/prod/Vreau_sa_ma_las_de_fumat._016041.html
Te pup!

| BornToDie9108 a răspuns:

Voinţa aici face cel mai mult, ea joacă rolul principal. Atît timp cît e vorba de sănătatea ta, nu trebuie să conteze preţurile. Ai luat o decizie înţeleaptă. Du-o la bun sfîrşit şi nu vei regreta.

| taximetristul a răspuns:

Nu sunt bune!

| livixd a răspuns:

Heii nu sunt bune happy singura solutie e sa incerci sa le reduci si dupa o sa ajungi sa te lasi de ele. doar cu vointa big grin un unchi de al meu fuma 2 pachete pe zi de Kent si a mers la doctor..si i`a zis sa nu mai fumeze k dauneaza si a redus din ele pana le-a lasat cu totu cea mai buna metoda big grin Funditapuppy dog eyes?

| marius_3481 explică (pentru livixd):

Crede-ma mai fumes 3 tigari pe zi normal dar cand sunt foarte stresat maxim 8 no si de aia ziceam nasumio asa sa lasat...si no nici eu nu stiu as consulta si un medic dar in ziua de azi in cine sa mai ai incredere...