| Dm_Maria_2000 a întrebat:

Bună,am o mica problema în legătură cu menstruatia. Ultima mea menstruație a fost pe data de 27 noiembrie 2017 dar în mod normal îmi venea în fiecare luna pe 29 menționez ca menstruatia durează 4-5 zile acum am asteptat-o pe 27 decembrie dar nu a venit am făcut un test de sarcina și a ieșit negativ menționez ca timp de 3 zile am avut o scurgere maronie am așteptat pana pe 29 și tot nu a venit pe 30 am făcut un test a ieșit tot negativ am avut dureri îngrozitoare ca la menstruație și încă mai am dureri ușoare e posibil sa fie sarcina sa-au o răceală?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai probabil s-a produs o dereglare a activitatii hormonale pe parcursul actualului ciclu menstral, fapt care a provocat si o dereglare si o intarziere a momentului de producere si eliberare a ovulului din ovar. Aceasta intrziere a producerii si eliberarii ovulului a provocat prelungirea acestui ciclu cu un numar de zile imposibil de anticipat. Fiindca nu ai precizat probabil ca nici nu a existat o activitate sexuala dupa data de 27 Noiembrie si ca atare intr-o astfel desituatie este imposibil sa poata exista char si o sarcina ipotetica. Rezultatele testelor de sarcina sunt irelevante si gresite fiindca au fost efectuate cu mult inainte de data optima si probabilitatea de a fi corecte este FOARTE MICA. Este IMPOSIBIL ca durerile amintite sa se produca in cazul in care ar exista o sarcina si din acest motiv se pot consideara ca facand parte din simptoma premenstruala a acestui ciclu. Chiar daca durerile existente sau estompat, inceperea menstruatiei se va produce in zilele urmatoare. Multa sanatate!