| HoneyBell a întrebat:

Bună ziua. acum 3 zile am fost la dentist cu penultimul molar de jos stânga cu o plomba neschimbata de ceva timp.Sub plomba caria avansase,având infecție. Mi-a scos nervii și mi-a pus un tratament pe canale urmând să merg marti din nou. Problema e că mă doare foarte rău încă de când s-au dus efectele anesteziei și mă umflu in partea stânga jos, cu tot cu mandibula și obraz. Iau Augmentin de 1g la 12 ore și antiinflamator 3x1 zi și îmi pulseaza incontinuu. Ma doare suportabil și simt că mi se umfla din ce in ce mai tare ținând cont că am ținut și comprese cu apă rece pe obraz. Oare ce se întâmplă dacă scot plomba provizorie și tratamentul? Am fost și la urgente unde mi-au spus că nu îmi pot da decât un calmant iar doctorul la care merg eu nu lucrează în regim de urgenta / duminica. Ce sa fac? Va rog,am nevoie de ajutor! Nu vreau să mă umflu,miercuri o să dau traseul și nu cred că voi mai putea merge daca se umfla rău,deja e vizibila umflatura. Va rog din suflet, ce să fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Pana maine iei calmante de genul nurofenului si te duci maine la medic dar nu are ce sa iti faca tot pe calmante ramai pana trece durere si umflatura.