| frumushika09 a întrebat:

Cam acum 3 zile mi-a cazut o plomba provizorie pusa acum doi ani, cand caria era la inceput. Eu astazi am fost la dentist si mi-a zis ca nervul a fost afectat de carie. M-a programat luni la scoaterea nervului. As vrea sa-mi explicati cam in ce consta acest proces, daca doare si daca dintele se poate colora in timp.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| InoKo a răspuns:

Pai dentistul isi stie foarte bine treaba. O sati extraga nervul din masea cu ajutorul unor ace ascutite invelite cu vata.Desigur,durerea este un pic redusa pentru ca iti face o injectie cu anestezie si no sa simti procesul. O sa tio plombezi din nou si depinde deja de masurile de precautie pe care le vei lua tu. Daca te pazesti bine, plomba fiind buna, va tine intre 2-10 ani. Dintele se va colora oricum, ca la toti se coloreaza.si cariile vor trebui indepartate, deci va trebui sa faci un consult medical la fiecare an, ar fi de dorit chiar la fiecare jumatate de an ca sati poata examina maseaua si sa vada daca e in regula.Cind vor aparea carii, va trebui sa mergi sa le indepartezi, asta chiar nu doare deloc, e foarte simplu.Trebuie sa folosesti o pasta de dinti care indeparteaza cariile si care asigura protectia si inalbirea dintilor.Atit.pa,pa.

4 răspunsuri:
| FFAP a răspuns:

Mi-e mi-a picat dupa 3 luni, in vararolling on the floor. Si nici acum nu m-am dus inapoirolling on the floor. Mi-a scos nervul la alta masea; de fapt l-a omorat, apoi la scos. Mi-a lucrat cu ace pe canale, ceva de genu...si cum canalele mele erau foarte strambe ma intepa pe langa. A fost placutrolling on the floor. Eh, doare putin putin cand ajunge la el...simti o durere moarta, gen intepatura care nu inteapa ci doare si tine mai mutin de 2 secunde. Va fi bine. Take care!>big grin

| melyyy a răspuns:

Mie mi-a fost scos nervul de la o masea acum cateva luniwinking
asa ca iti voi spune din propie experienta:
in primul rand nu doare deoarece iti va face "groaznica" injectie in gingie, trebuie sa mentionez ca reputatia care si-a facut-o aceasta este total falsa, nu este atat de ingrozitor cum se vaita majoritateawinking nu pot spune ca nu simti nimic pentru ca as mintii, dar durerea este suportabila, eu una nu am avut nici o treaba dupa injectie big grin
dupa aceea zona iti va fi amortita deci nu vei simti absolut nimic! happy

si nu, dintele nu ti se va colora daca nu mananci in primele 60 de minute nimic care sa contina coloranti, oriqm iti va specifica meicul acest lucruwinking

Bye, bye :*

| larysukx a răspuns:

Pai si eu am avut aceeasi problema.adica eu nu am avum plomba dar tot asa imi trebuia scos nervul da prima oara mi-a pus un medicameant sa-l omoare. iar dupa aceea l-a scos. o sa ini amelioreze durerea cu o anestezie in gingie dar e ca o intepatura de tantar daca te gandesti la cineva drag.sincer eu nu eram cu gandu acolo. dar a durat cam mult...si scotea cu ajutorul unor ace.in privinta durerii nu-ti fa griji.oh go on. dintele meu nu s-a colorat pentru ca nu am mancat doar dupa cateva ore pentru gura imi era amortita...si trebuie sa te speli minim de 3 ori pe zi pe dinti.dentista mea a spus sa imi fac un tic din asta si daca pot sa ma spal hiar de 5 ori.:p.deci nu-ti fa probleme.au trecut deja jumatate de an de cand am scos nervul si e foarte binetongue.

| MadPuss a răspuns:

Am o gramada de nervi extrasi!

deci, prima data iti face anestezie datorita ei nu o sa simti nimic. Apoi doctorul vine cu un fel de ac, ce arata ca un burghiu (dar mic si subtire, ca un ac) pe ala il rasuceste in canal, astfel nervul se aduna pe acul respectiv, face asta de cateva ori, apoi vine cu alte "ace" ca de cauciuc pe care pe baga in locul nervului, ca nu iti poate lasa gol acolo. Si cam atat, apoi pune plomba...care e mai tare decat cea provizorie. O sa se coloreze si dintele(primeste asa o tenta de negru sau roz) acum depinde de fiecare, la mine inca nu sa colorat nici unu de prin 2000...