| stefantiby a întrebat:

Acum cateva zile cand alergam am decis sa trag putin mai tare si am reusit sa fac 1 km in 3 minute. De atunci de dupa antrenament am o stare de sufocare, care persista intreaga zi, noaptea nu o am. Din ce stiu nu am probleme de sanatate, poate doar tensiunea un pic mica, nu fumez si nici nu prea beau, iar de alergat alerg de circa un an. Am mai patit asa ceva acum un an cand am fost si m-am antrenat la munte, iar acolo senzatatia a inceput inca de a doua zi fara sa fac vreun antrenament si a persistat chiar si cateva zile dupa ce m-am intors. Deasemenea tot am senzatia asta ca trebuie sa casc pentru a regla respiratia.

Aveti idee ce ar putea fi si cum as putea rezolva treaba asta? La plamani am facut acum 2 zile o radiografie si nu a iesit nimic anormal.
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| KirigayaKirito a răspuns:

E normal ca corpul sa aiba schimbari, atunci cand facem lucruri noi, sa spun asa.
Probabil ai tras prea tare, iar corpul tau incearca acum sa se acomodeze la noul antrenament.
O data ce ai stabilit un antrenament regulat, totul va reveni la normal.Incearca sa iti faci un program fix, sa iei pauze regulate, si sa nu te fortezi.
Poti sa alergi 1 km in 3 minute si sa obtii acelasi rezultat ca si cand ai alerga 2 km in 10 minute.Deci nu vad de ce ar trebui sa pui atata presiune.
Consuma constant lichide, apa in general, nu rece, nu calda. happy
Incearca inainte de fiecare alergare, sa consumi carbohidrati, de acolo iti vei lua energie si te vei mentine in forma.

That's all! ^^

| Christian1 a răspuns:

Probabil ca ai probleme cu glanda tiroida, daca ai zis ca nu ai probleme cu plamanii(toracele).Fa-ti o radiografie la gat ca s-ar putea sa ai vreo problema pe care am zis-o.
Cand ai problema cu glanda tiroida, trebuie sa casti ca sa poti respira cand faci efort.
Deci nu e de la plamani.

| Manelistul41 a răspuns:

Buna ziua, stiu care este problema, daca esti fata, ai probleme la sani, daca esti baiat esti betivan happy