| Chimied a întrebat:

Acum cativa ani am plombat o masea foarte cariata, gaurita, atunci mi s-a umflat un ganglion foarte putin, cel mai probabil din cauza maselei (este pe partea cu maseaua). Ganglionul nu m-a afectat intr-un fel, nu am avut simptome.
In urma cu 2-3 luni mi-a sarit plomba de la masea, ganglionul a ramas la fel ca prima data cand am plombat maseaua.
Acum ce trebuie sa fac ca ganglionul sa dispara? Sa scot maseaua sau sa o plombez la loc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| PeFuga a răspuns:

Nu scoti măseaua! Mergi frumos si o plombezi sau o tratezi cum iti recomandă dentistul.
Cat despre cealaltă buba, te duci la un medic si intreaba care e cauza ganglionului inflamat. Pot exista alte o mie de cauze in afara de cea pe care tu o bănuiești. Doar un medic te poate ajuta.