| Bianca38 a întrebat:

Buna, am si eu o problema, ieri am fost la dentist sa imi plombeze o masea la care mi-a scos si nervul acum cateva zile si ieri am fost sa o si plombeze si am o problema.De fiecare data cand ating in locul unde mi-a plombat cu partea de sus a dintilor simt un disconfort,nu este o durere mare,foarte mica,dar imi provoaca un disconfort, e ca si cum loveste in ea.Cand ating acolo sau cand mananc, nu pot dintii de sus sa ajunga complet in cei de jos, e ca si cum cand dintii de sus ajung jos, lovesc in ceva acolo unde am maseaua plombata.Eu cred ca ar putea fi doua chestii:ori dureaza ceva pana cand noua forma a maselei plombate se va slefui la forma pe care o avea inainte ori e plomba prea inalta.Nu stiu, acum nu a trecut decat o zi, dar nu mi se pare sa fie o durere care sa dispara in timp pentru ca e mai mult un disconfort la masticatie. Daca a mai patit cineva ajutor funda. Oricum o sa ma duc la dentist inapoi, daca nu trece in cateva zile dar am zis sa mai astept ca a trecut o zi.Dau funda

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Bine faci: dacă nu trece în două-trei zile, du-te inapoi la dentist și spune-i cum stă treaba

-- sărbători frumoase --

| Lioana a răspuns:

E plomba prea inalta. Daca nu se niveleaza singura repede, mergi la dentist sa mai ia din ea.

| theforceofgood a răspuns:

Salut! Am avut şi eu măsele plombate, dar î-mi trecea relativ destul de repede după ce mi-o plomba definitiv. Dacă încă te mai doare câtuşi de puțin, înseamnă că lucrarea are un defect, nu e făcută cum trebuie şi trebuie refăcută (poate nervul o fi fost atins şi rănit de ustensilele sau apatatele medicale sau poate o fi presat material în adaos pe el. Du-te înapoi la dentist. Ar trebuii să te grăbesti cât mai repede deoarece se apropie sărbătorile iar durerea acea s-ar putea să degenereze într un mult mai mare de o să-ți vină să te urci pe perete. Medicul stomatolog va fi singurul în stare ca să-țo spună ceea ce ai cu adevărat. Noi pe forum nu avem cunostințe în aşa ceva( celor cu excepția care lucrează în domeniu) iar eu doar ți-am povestit din experiența mea personală.