| DenysaAntonya a întrebat:

Va rog sa ma sfatuiti! Vreau sa merg saptamana viitoare la dentist sa imi scot o masea. Am mai fost la dentist o singura data, pentru o plomba. Nu m-a durut, dar acum e altceva. Maseaua e cariata si gaurita. O sa ma doara? Vreau raspunsuri serioase, dau Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Nu ai de ce sa-ti faci probleme.Acum cu anestezicile astea nu mai simti nimic.O injectie cu un ac ca de abia il vezi si in 10 min poti sa iei palme pe partea aia la greu.E drept ca dupa ce trece efectul anestezicului 1.5-2 ore o sa te doare putin dar nu se compara cu durerea suportata daca te-a durut inainte.Cu un calmant recomandat de medic si nu ai probleme.Multa sanatate si ai grija de dantura ta ca e singura. thumbs up

| FilimonHonoriu a răspuns (pentru stlucian):

Problema la dentist este faptul ca șarlatani pentru o plomba sau extracție îți iau banii de mâncare pe doua săptămâni.

4 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

O sa te doara dupa ce trece efectul anesteziei. Daca se poate salva maseaua, macar pentru a folosi radacina pentru a sprijini un implant, nu renunta la ea sub nici o forma! Daca si radacina/nervul sint dusi, nu prea o sa te doara cine stie ce dupa ce trece efectul anesteziei.

| Mediocre a răspuns:

O sa-ti faca o injectie in gingie ca sa-ti amorteasca partea aia. Cand ti-o scoate nu simti nimic. Injectia aia isi face efectul vreo 2 ore si nu o sa-ti poti misca falca :]]. Adica daca incerci sa zambesti, se incordeaza doar muschiul de la falca cealalta. Probabil c-o sa te doara un pic dupa ce trece efectul.

| Jumpy a răspuns:

Eu am fost nevoit sa mi se scoata o masea, din propria experienta iti spun ce mi-au facut ei mie. M-au intins pe scaunul acela special, 2 injectii care abia daca am simtit ceva, m-au lasat sa imi amorteasca toata partea aceea pe urma cu un cleste special au scos maseaua. Ideea e ca se termina repede sa nu iti fie frica.