| anemona3000 a întrebat:

Acum o saptamana am avut o cadere de calciu ionic( din rezultate a reiesit ca aveam calciul ionic scazut cu 0, 1 fata de minim) iar doctorul mi.a prescris o pastila pe baza de calciu si magneziu. Problema este ca te 2 zile menstruatia intarzie si in cateva zile plec la mare. Daca continui medicatia cu pastile respectiva, pot intarzia ciclul pana dupa vacanta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Nu au nici o treabă tratamentul prescris de medic, doar daca ai fi luat vitamina k atunci îți puteai întârzia menstruația. Menstruația poate vine -/+ 3 zile sau daca este stresată/răcită îți poate întârzia și puțin mai mult. Daca mergi la mare îți poți cumpăra O.B.-uri mini ori normale, te vor proteja pe durata cât ai sângerările.

| alinadianaaa a răspuns:

Medicamentele pe baza de calciu si magneziu nu iti afecteaza activitatea hormonala, poate sa fie alta cauza intarzierea menstruatie(contact sexual recent, a racit la ovare,)dar in nici un caz nu sunt de vina medicametele pe care leai luat

| Grigore023 a răspuns:

Probabil medicul ti-a prescris ceva bun pentru vitamine si acele vitamine contin si vitamine K sau ti-a prescris numai vitamina K, dar nu prea cred asta sa fie asa prost sa iti prescrie numai vitamina K, pentru ca tu fiind fată/femeie si trebuie sa iti vina perioada... Nu cred ca ti-a prescris numai vitamina K, probabil mai multe si acele pastile contine si vitamina K,
Care pentru voi femeile impiedica si intarzie perioada de menstruatie, pe scurt poți sa iei, una sau doua pastile ori plicuri de vitamina K una/u dimineața si una/u seara... si te poți duce sa te balacesti linistită...