| honey2804 a întrebat:

In urma cu cateva zile am avut o cadere de calciu in urma careia medicul mi-a prescris o reteta, Calciu 750 +D3 si magneziu forte, cate 3 tablete pe zi din fiecare. Intrebarea mea este daca nu e cam mult?, avand in vedere ca o tableta contine 750 mg calciu si din ce am citit supradoza de calciu poate afecta inima si dubleaza riscul de criza cardiaca.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Corpul isi ea cat i trebuie ce nu-i trebuie elimina si da asimileaza mult mai bine calciu din fructe decat din tablete

4 răspunsuri:
| Xpressurself a răspuns:

Laptele nefiert este o sursa excelenta de calciu, laptele pasteurizat insa extrage calciu din organism, dupa tot mai multe surse si dupa toti cei care au crescut la tara si ne sunt parinti sau bunici la majoritatea.
magneziu iti poti comanda sub forma naturala de aici: http://plantevitalizante.blogspot.ro/......neziu.html insa poti lua legatura cu proprietarul site-ului care este inginer in chimia alimentara https://www.blogger.com/profile/13550045533346891038

| xFlorin a răspuns:

Ai dreptate 3 mi se pare prea mult 3...1-1jumate.

| Mitrea_Octavian_1993 a răspuns:

Hmm cam ai dreptate dar acei 750mg de calciu se ia dar pe o perioada scurta de timp intre 1 sapt si 2 sapt. Poti merge la un medic specializat pe acel domeniu sa intrebi

| honey2804 explică:

Mi s-au precris pe 10 zile.