| Demonakita a întrebat:

am 12 ani si am cam luat mult in greutate, adica am 60 kg si astazi a inceput sa ma doara in partea stanga la abdoment si uneori ma mai doare in jurul inimii.De ce? Si ce as putea sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RockPassion94 a răspuns:

Buna!
Cauzele durerii pot fi multiple.Depinde de intensitatea, de frecventa durerii si de contextul in care apare.Recomandarea mea este sa consulti un medic.
Cat despre greutate, se rezolva cu alimentatie echilibrata si sport.
Eu iti recomand sa citesti toate etichetele inainte de a cumpara alimente si sa alegi sa mananci cat mai natural.
Alterneaza alimentatia echilibrata cu putin sport si vei vedea cat de curand rezultate!
Bafta happy

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Poate fi de la rinichi, nisip sau piatra, se vede la ecografie abdominala. Poate fi de la splina, care in mod normal se contracta si poate sa doara in timpul efortului. Poate fi de la peretele abdominal (muschi), daca sunt in dezechilibru cei din stanga fata de cei din dreapta, din cauza programului de exercitii.
Ar fii bine daca ti-ai face un control amanuntit si la inima.
Multa sanatate!
Te pup!

| Dlkee a răspuns:

Mai bine fa o ecografiewinking
Si eu aveam dureri in partea stanga si la ecografie am aflat ca am hidronefroza stanga ( adica trebuia sa ma operez la rinichiul stang din cauza unei malformatii) du-te cat mai curand la ecografie, pana nu va fi prea tarziu. Iti spun din propria experienta, sanatatea e pe primul loc.