| Acasel a întrebat:

Buna Ziua.am 13 ani si o problema cu dintii.Am avut un mic accident cu dintele incisiv central la 10 ani si mi sa ciobit putin.acum la 13 ani am fost la dentist si la incisivul central mi sa scos nervul.si mi-a pus o plomba. si mi-a zis sa vin data viitoare sa imi obtureze canalul.am fost mi-a scos plomba, mia obturat, si mi-a lasat liber
Am mai fost la dentist si mai mia umblat cu acele si mi-a pus o plomba.Joi s-a intamplat si mi-a zis sa vin Marti. dar sambata au inceput durerile.ma durea daca presam/apasam cu degetul sau cu dintii de jos. a fost o durere medie. Dar Duminica seara au inceput niste dureri groaznice. aveam ochii rosi si capul umflat, nopatea nu am putut sa dorm.am inceput sa am febra si sa ma doare capul.si Azi, Luni nu am fost la scoala.si tata mia scoss plomba aceea si nu mai m-a durut. i am observat ca dintele se misca, s-a umflat gingia.mama mi-a spus ca e de la gingie ca se misca.am botul umflat. ma doare daca aps in josul nasului.acum intrebarile mele:E normal sa se miste dintele? E binne ca am scos plomba? e normal sa mi se umfle gingia? ce era in acea plomba ca de cand am scos plomba nu mai ma doare. daca stiti jos palariaa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Felix65 a răspuns:

Urgent mergi la alt medic,parintii sa se intereseze de unul bun! Probabil ai facut o infectie care se poate agrava in timp scurt! Oricum un dinte devitalizat (fara nerv),nu are o viata prea lunga,dar pe radacina lui daca se pastreaza in buna regula,corect tratata si obturata se va putea reconstitui dintele pierdut la un moment dat! E foarte important sa pastrezi dintele si se poate intampla sa te doara in timpul tratamentului,dar nu in halul acesta! Radiografie ai facut? Era obligatorie! Iti doresc multa sanatate, durerile dentare, sunt dintre cele mai de nesuportat!

| AlinKun a răspuns:

Du-te la stomatolog noi nu putem sa ne dam cu parerea