Întrebare recomandată | razvan_3732 a întrebat:

Am 15 ani si din data de 8 noiembrie 2012 ma confrunt cu o problema de sanatate care a devenit jenanta, anume:urinez de apoximariv 10-12 ori pe zi in raport cu un consum apoximativ de 1, 2-1, 5 l de lichide pe zi; dupa ce urinez simt o mica jena pe uretra si in partea de jos a pelvisului,ca si cum ar ramane cateva picaturi de urina, care mai apoi am observat ca le scap cand ma asez undeva sau fac putin efort(ex:ras, sarituri.). Acum sa va spun toata povestea:In data de 12 noiembrie am apelat la medicul de familie care in prima faza mi-a prescris augmentin timp de 10 zile, dar de asemenea o urocultura si un sumar de urina inainte de a incepe tratamentul. Dupa terminarea tratamentului, adica dupa 10 zile m-am intors la cabinet cu rezultatele si cu buletinul de analize respectiv si a spus ca rezultatele sunt bune doar ca a observat "0-2 hematii/camp".M-a trimis la un urolog deoarece problema persista, unde mi s-a facut un eco si mi-a pus diferite intrebari.Mi-a recomandat driptane si biseptol tot timp de 10 zile,dupa care am revenit, dar fara vreo schimbare.A hotarat sa scriu un jurnal cu cantitatea de lichide consumata si cea eliminata si a spus ca e destul de des si cantitatile mici de urina eliminata(asa cum credeam si eu). Dupa inca doua saptamani de vizite la medicul respectiv si eco-uri facute, m-am reintors la medicul de familie care mi-a recomandat sa merg la alt urolog.Acesta,din nou, mi-a facut un eco si mi-a dat un tratament de 10 zile cu no spa, dar de asemenea si inca un sumar de urina, din nou fara evect. Dupa terminarea tratamentului am revenit la el si mi-a spus sa nu ma mai stresez cu aceasta problema pentru ca nu am nimic si ca poate fi din cauza frigului.Nu puteam sa cred.Acum au trecut apoximativ 4 luni si jumatate si nu cred ca eu nu am nimic, deoarece problemele mentionate al inceput inca persista.Asi fi foarte recunascator daca ma puteti ajuta cu un sfat.Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Faptul ca urinezi atit de des nu e o problema atit de mare cit celelalte simptome pe care le ai.
Vad ca scrii si descrii excelent situatia ta si realizezi singur ca ai nimerit la un medic nepriceput sau nu foarte temeinic.
Schimba urologul si ia-o de la capat cu spusul povestii si cu istoricul acela pe zile.
Eventual programeza-te pentru un consult intr-un oras mai mare, la un medic cu o reputatie buna si cu dotare la cabinet/spital pe masura.
succes!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Incearca sa consulti si un psiholog si un neurolog. pare a fi o vezica psihogena, adica o problema psihologica care se descarca astfel, dar e posibil sa fie si ceva neurologic.

| razvan_3732 explică:

Am uitat sa mentionez ca am facut si o glicemie si nivelul ei este normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Faptul că urinezi şi bei aşa des poate fi semnul unui diabet zaharat.
Cel mai bine este să consulţi un medic pentru investigaţii mai amănunţite.
Te pup!

| ARF a răspuns:

Nu prea stiu nici eu ce ai sad Dar stiu ca urinatul des si bautul des, sunt de obicei semne ale diabetului zaharat e.e

| adina2003 a răspuns:

Salut! Eu cred in primul rand ca ar trebui sa ai grija sa nu-ti fie frig la picioare si sa faci si o analiza generala, pentru ca s-ar putea sa ai probleme cu alte parti ale corpului.
Te pup! Mult noroc!

| ciupre a răspuns:

Si sora mea a avut probleme de genul.s-a dus la farmacie a loat niste pastile si in maxim 2 saptamani si-a revenit.