| LookAtMeNow a întrebat:

La cate zile dupa terminarea tratamentului cu Duphaston apare menstruatia? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este o "regulă generală" pentru acest aspect!

DEPINDE de cum "reacţionează" organismul tău, de gravitatea afecţiunii/dereglării ( a deficitului de progesteron ), de schema de administrare, etc.

Din păcate, degeaba întrebi copilaşii de 12-17 anişori ( majoritari pe TPU ) - ei habar NU au de aceste "probleme" serioase :)

Aici suntem DOAR câteva persoane care avem o oarecare experienţă şi putem să-ţi dăm un sfat avizat;)

Oricum, sunt valabile cele explicate de mine în răspunsurile anterioare.

Ca o completare la cele scrise anterior :

Este recomandată o doză de 20 mg/zi ( timp de cel puţin 5 zile; dar, uneori, sunt necesare chiar 10-30 de zile ) - vezi Prospectul la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_2078_26.10.09.pdf?anmOrder=Sorter_dci

Dacă ai terminat tratamentul prescris şi menstra încă nu a venit, TREBUIE să mergi IAR la acel medic pentru o nouă ecografie şi, eventual, ca să-ţi prelungească tratamentul pe încă 5 zile.

Toate cele bune.