| elenald a întrebat:

Buna ziua, am 16 ani și de cam 2 săptămâni am tot felul de probleme care ma deranjează pe zi ce trece,am făcut și analize medicale care au ieșit bune, doar mi-a zis medicul ca am sangele cam gros din cauza ca nu prea beau apa, și ecograf abdominal la ficat care au ieșit bune. Am tot cautat pe net și cred ca am anxietate, simt cum inima bate lent, dar cu putere (stiu ca o sa par nebuna, dar mi-e frica sa nu se oprească) am o stare de oboseala permanenta, seara îmi e frica sa dorm sa nu pățesc ceva în somn din cauza inimii, ma simt ca și cum nu as fi pe planeta asta, simt ca o sa lesin sau ca o sa mor, ma iau niste calduri la cap, nu ma pot concentra, am gânduri negative mereu. Acum iau Magnerot de 1 sapt și liv 52 prescrise de medic și în fiecare zi stau numai cu frica sa nu pățesc ceva rău și cu frica sa nu mor (menționez ca sunt o persoane de fire sperioasa și ca acum 2 ani am mai trecut printr-o situație asemănătoare, stres maxim).
Va rog sa ma ajute cineva cu un sfat sa ma liniștesc ca nu mai suport sa am asta în fiecare zi. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| StefanNumeDeCod a răspuns:

Bună, este posibil sa fie atât o problema fizica, cât și un psihica. Trebuie sa vezi neapărat un medic internist, un neurolog, un cardiolog și în cele din urma un psihiatru. Cauta în totdeauna ajutor de specialitate și nu mai cere păreri pe internet. Multă sănătate!

| hiiaaahiiiaaaaaaaa a răspuns:

Cam asa ceva pateam si eu. Eu am 17 ani si vreo 105 kg. Chiar ajunsesem in punctul in care tot ce mai faceam era sa dorm ca o valiza in gara cate o zi intreaga. Dar intr-o zi mi s-a nazarit sa fac absolut totul invers fata de cum faceam pana atunci. Asa am inceput sa beau intre 2, 5 si 3 litri de apa pe zi, mananc mai putine dulciuri, si merg mai mult, in medie, cam 15 km pe zi. De atunci ma simt plin de vlaga, inima nu ma mai deranjeaza, ma simt bine in adevaratul sens al cuvantului! Plus ca am si mai multa energie! Ai grija de tine!

| elenald explică:

Am uitat sa menționez ca am și palpitatii câteodată