| Antmrvd a întrebat:

Buna..as vrea si eu putin ajutor.
Am anxietate, lipsa de vitamine destul de mult, stari de lesin etc…
De curand simt lipsa de aer, casc incontinuu efectiv si respir greu…ft greu..si parca nu-mi ajunge aerul.
Am atacuri de panica rau si mi-e frica sa mor sau sa am astm sau probleme cu inima, am fost la doctor, mi-a zis ca lipsa asta de aer si tot sunt din cauza psihicului.
Am avut dureri catre muschiul inimii cateva secunde un junghi, niciodata nu a tinut mai mult de cateva secunde.
Am avut palpitatii si batai ale inimii mai tari dar mi-a zis ca din cauza ca ma sperii si-mi alertez inima si din cauza lipsei de vitamine inima nu este pompata suficient.
Mi s-a mai intamplat acum putin timp tot asa sa am starea de lesin si sa nu mai
pot respira..cand mi-a trecut starea de lesin imi trece si starea de respirat greu…
Mi-e ft frica sa mor.
Tin sa spun ca doamna doctor m-a vazut la plamani si mi-a zis ca am radiografia la plamani intacta de acum 1 an si ca nu am nimic la plamani si nici la inima si mi-a ascultat inima cum bate si a zis ca tot e datorita panicii mele.
Si afara cand ies sunt super stresata sa nu patesc ceva sa mor …si se accentueaza respiratia grea…ajutati-ma…
Am 17 ani fac 18 in 3 luni, 1.7 inaltime si 48 de kg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SasukeCS2 a răspuns:

1) De ca ti-e frica cand iesi afara? Uita-te de 2 ori cand treci strada si nu te grabi, nu sta cu ochii in telefon sau cu casti in urechi pe strada, ca sa nu te loveasca masina gen si nu ai cum sa mori...
2) Nu trebuie sa iti fie frica de moarete, pentru ca, desi corpul este muritor sufletul e nemuritor.
3) Toate astea cred ca ti se intampla din cauza dietei, nu mai bea sucuri si nu mai manca dulciuri. Si cafeua poate cauza stari de frica/anxietate deci evit-o.
4) Lipsa de vitamine tot de la dieta este ca substantele chimice gen zahar, aspartam etc. iti epuizeaza resursele deci consuma si tu alimente care cresc in natura gen fructe de sezon, legume, cereale (ovaz, paine integrala), boabe (fasole, mazare) etc.
P.S. Cerealele alea cu zahar de exemplu Nestle, Chochapic evitale ca nu sunt bune...
5) Pentru stres iti recomand sa practici meditatia de respiratie 10-15 minute pe zi, de preferinta la inceputul zilei sau cand ai timp.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Lipsa de hrana sanatoasa si viata sanatoasa...

iesi afara din casa zilnic 4-5 ore, fa un sport in aer liber, alearga cu bicicleta, fa ceva si pune mana serios sa mananci ca esti subnutrit (nehranit)!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la psiholog noi nu te putem ajuta copilaș