| Antmrvd a întrebat:

Buna ziua! Am 18 si am avut o anemie destul de urata…14 fier aveam si lesinam efectiv pe strada…eu eram s-asa foarte sperioasa ca om, imi era frica sa merg pe strada singura si sa stau singura 5 minute …si acum a urmat perioada aceasta in care fierul era ft scazut..imi scadea repede tensiunea jos rau,sa lesin,o data era sa cad pe jos,numai puteam respira,ma incalzeam la fata…,batai rapide ale inimii. ceea ce doctorii mi-au zis ca este normal din cauza anemiei…
Acum sunt mai bine,iau serlift de la psihiatrie, si pastile de anemie syderal.
Dar,inca am batai rapide ale inimii.,nu m-a durut niciodata in piept, am mai simtit intepaturi, dar nimic altceva durere
Am momente zilnice, cand mi se umfla la caldura sau de la nervi..sau pur si simplu venele pe maini, si simt o incalzire la cap foarte mare…si asa e ciudata starea..ma fac rosie la fata sau la urechi…
Am facut un ekg si n-am avut nimic la inima., dar sunt enorm de stresata.
oare stresul este un factor pentru starile astea?
Inseamna ca am tensiune mare si pot patii ceva? Sau patesc astea din cauza stresului si pentru ca asa rwactioneaza corpu meu…?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Bună! Mergi la medic pentru un set complet de analize; anemia e nasoală și trebuie tratată îndelungat. Se fac perfuzii cu fier și îți revii însă trebuie mereu verificat să nu revină. Are vreun rost stresul? Trimite-l la plimbare și relaxează-te! Mai bine concediază-l ca să nu te îmbolnăvească și mai rău! Ești tânără și vei fi și tu cândva mamă, deci fii o luptătoare! Numai bine!

| Antmrvd explică (pentru Caro34):

Multumesc enorm!❤️

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Draga, simptomele descrise de tine arata o spasmofilie asociata cu stresare.
Trebuie sa-ti schimbi modul de viata (mai calma) si sa consumi multe produse lactate (din lapte adevarat! ) si sa consumi lunar cate un litru de sirop de coacaze negre (diluat cu apa). Siropul va fixa calciul in organism si va reface tabloul sanguin.

| Freya1 a răspuns:

În primul rand trebuie sa faci un set complet de analize și sa rogi medicul de familie sa îți facă trimitere la cardiolog și alți specialiști de care tine problema ta.Nu normal sa îți scadă fierul asa din sânge și sa fi atât de anemica în primul rand.
Iar în al doi-lea rand, încearcă sa consulți un psihiatru ca exista posibilitatea ca dacă nu ai o problema de sănătate îngrijorătoare (din care sa cazi de pe picioare.ce ce trebuie sa fie o boala ca nu ai cum altfel), s-ar putea sa suferi de atacuri de panica.

Tu spui ca ești o persoana sperioasa.Eh,în termeni medicali ce ai tu e anxietate și atacuri de panica și tine de psihic.Ti-am zis, nu cred ca medici te lăsau acasă fără investigații mai amănunțite și sa cazi pe strada.
Și eu sufăr de anxietate și am făcut și atacuri de panica la viata mea.Iar după ce am aflat ca am o problema cu inima am ajuns sa nu mai pot sa rămân singura acasă de frica.Asa ca, ar trebui sa te liniștești și da, cei drept sa ai pe cineva la îndemână în caz ca îți e rău.Sa sti ca ai la cine apela dacă nu te simți ok îți ajuta mult psihicul chiar și dacă ești singur in momentul ala.
Dar pe lângă toate astea ti-am spus încearcă cu calm întâi sa vezi ce se rezolva,încearcă sa elimini grijile, sa mergi pe premiza ca "ce o fi o fi "și atunci sa calculezi tensiunea, plusurile. Daca tu ai plusurile si tensiunea normale când te liniștești, e clar ca nu e o problema fizica ci psihica.

(Tensiunea mare, dacă ești hipertensiv îți poate provoca atac cerebral și multe alte necazuri. Tensiunea mica în schimb îți dă stări de moleseala și leșin.)

| Antmrvd explică (pentru Freya1):

Am fost la psihiatrie la urgenta
Toti mi-au zis ca am aceste stari din cauza lipsei de fier plus stres acumulat si atacuri de panica zilnice.
am facut ekg..nu am avut nicio problema

| Konstantinos99 a răspuns:

Mai,parerea mea, uitate putin la tine, analizeaza te, posibil sa fie stresul, oboseala etc. Insa este important sa mananci produse sanatoase nu prosti de la nici un supermarket. Roaga un parinte sau o bunica sa iti aduca :lactate, fructe si legume de sezon, oua, carne tot ce se gaseste de la tara in care se are incredere 100%. Adica pornesti de la alimene si ajungi la starea ta emotionala. Poti incepe sa faci exercitii cardio in casa, sa te gandesti la un sport pe termen lung, un hobby. Trebuie sa fi tu insati si nu ai cum sa ai lipsa de nimic. Ti asi fi recomandat urzici dar nu cred ca se mai gasesc, sunt cele mai bogate in fier.

| ardei2001 a răspuns:

Du te ba la doctor, de aia moare lumea pe capate