| EmptyMind a întrebat:

Buna ziua. Am 17 ani, 1, 90 m si 74 kg.
Problema este asimetria in umeri. Problema este de 3 ani. Tratand pana acum superficial problema, n-am reusit s-o rezolv.
Posibile cauze: cresterea prea rapida (sunt destul de inalt pentru anii mei).
sportul exagerat si necontrolat. Am inceput pe la varsta de 15 ani sa ridic gantere de 3 kg intr-o perioada antrenandu-ma in fiecare zi. Apoi am facut cu gantere mai grele 5-10 kg necontrolat, fara o executare corecte probabil. Obisnuiam de asemenea sa fac exercitii si la "bara de batut covoare" unde apoi am aflat ca faceam multe alte greseli. Toate acestea le faceam haotic, uneori lucrand (fiind in graba) numai o parte a corpului (dreapta da, stanga nu. Poate aici e cauza). De asemenea alergam exagerat de mult.
M-am hotarat sa rezolv problema (chiar daca-mi pare destul de dificila). Problema nu am identificat-o din estetic ci am simtit! Pur si simplu am simtit deodata ca un umar e mai sus decat celalalt. Am incercat sa ma controlez, sa-mi trag in spate umerii, sa stau drept dar umarul drept pur si simplu tot "cadea". Sunt foarte incomodat la mers intrucat trebuie sa tot port grija umerilor! Facandu-mi cateva poze am constatat ca intr-adevar umarul drept e mai jos (sunt oarecum lasat putin intr-o parte).
Am fost la un medic ortoped caruia i-am spus de problema mea (chiar daca venisem la el pentru altceva) iar el mi-a zis ca e din cauza cresterii. Nu-mi vine a-l crede. Aud pareri (nu de la doctori) cum ca asta ar fi numai in capul meu, ca e o obsesie.
VA ROG DIN SUFLET! O parere, o recomandare...

MULTUMESC!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CrisTinasss a răspuns:

Buna! s-ar putea sa ai scolioza...in cazul ala unul din umeri este mai jos decat celalalt pentru ca a deviat coloana. daca ai facut sport "dupa capul tau" s-ar putea sa-ti fi deplasat coloana vertebrala. poti cauta si pe net pentru documentare despre scolioza. sper sa nu ai asa ceva si sa fie de la crestere, fiindca recuperarea e destul de nasoala. bafta! happy

| Leonard08 a răspuns:

Astfel de asimetrie apare in cazul scoliozei. Coloana vertebrala este curbata spres stanga sau spre dreapta. Din acest motiv un umar este mai sus si altul mai jos.
In cazuri grave se poate purta corset de corectie(parca asa e numeste).
Din cate stiu eu coloana se indreapta o data cu varsta. Insa evita pozitiile in care coloana nu sta intr-o pozitie naturala.
Fa exercitii pentru muschii spatelui(ei sustin coloana vertebrala).

Ca sa fi sigur ca ai scolioza incearca sa te apleci si sa pipai coloana, sa observi daca este intr-adevar curbata.

| Grefă a răspuns:

Da e adevărat, din cauza creşterii, şi mie m-i se intampla la fel. Am 14 ani si 1.79