| Dominic08 a întrebat:

Buna ziua, am 19 ani, sunt fumator, fac miscare…dar mananc fast food, de ceva timp ma confrunt cu o problema.
Totul a inceput acum 3 luni, inainte de bac cand am avut o durere musculara in piept..am citit pe internet si cateva site uri m au dus cu gandul la infart, de atunci viata mea s-a schimbat.
Orice problema sau durere pe care o simt…primul lucru e sa caut informatii de pe internet…am avut diferite probleme precum, palpitatii(se simteau ca o bataie puternica resimtita la baza gatului), stari de ameteala acum 2 luni, tremurul muschiilor, nod in gat, insomnii pe fond de stres, amorteala mainiilor, senzatie de frisoane, etc.
Am vorbit si cu mama despre aceste chestii si ea a spus ca sa nu ma mai stresez ca ar putea sa fie de la anxietate.
Mai nou ma confrunt cu o vibratie in partea dreaota a pieptului ce nu ma lasa in pace, se simte ca un motoras ce merge intruna.
Nu pot sa stau linistit imi este frica sa nu au probleme cu plamanii sau cu inima sau gastrice sau cancer…ma gandesc la tot ce e mai rau…nu o bosesc sau ceva, nu tusesc, nu am dureri sau presiune in piept…mai nou am o presiune ce se simte cand ma aplec in fata la nas si la tampla…dar nu stiu daca o aveau inainte.
Acuma ceva timp am observat ca atunci cand imi misc corpul brusc stanga dreapta se aude un zgomot in piept ca si cand dau aer afara.
Va rog sa ma ajutati…ce as putea avea…oare o sa mor. oare am probleme cu plamanii, cu inima, cancer.
Sunt intrebariile ce mi le pun foarte des…nu pot dormi noaptea…
Credeti ca totul e pe baza de stres si de ganduri negre?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Pentru linistea ta poti sa mergi la un cardiolog pentru un EKG, acolo vad activitatea electrica a inimii. Pentru plamani poti cere o spirometrie - asta evalueaza functionarea plamanilor (o radiografie arata doar morfologia lor). Sunt 2 teste neinvazive si nedureroase, dureaza maxim 15 minute fiecare si nici nu costa mult. Simptome tale pot sa fie cauzate de anxietate dar nu e exclus sa ai o problema medicala simpla si cu rezolvare usoara. Prefer sa vina 10 pacienti care nu au nimic decat unul care chiar e bolnav sa nu vina.
A si nu crede tot ce scrie pe internet, acolo si o simpla sangerare nazala e semn de tumoare pe creier.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Simptomele tale chiar sunt de la axietate si posibil atacuri de panica.
In ce privesc problemele cu plamanii, da poti avea, dar este usor de aflat, facand o radiografie pulmonara, mergand la un medic specializat sa o vada. Cu cat mai repede, cu atat mai bine pentru tine.
Evident fumatul trebuie sa inceteze.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai răspuns singur. Îmi e frică.

| Cosmin86 a răspuns:

Dar sa mergi la un doctor, ai auzit? Ca pe net gasesti de multe ori doar tampenii.

Eu anual (de peste 10 ani) imi fac o verificare (chiar daca nu ma doare nimic), adica: consult general, analize de sange, ecografie, ekg. Si o data la 5 ani, radiografie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este doar anxietate, crede-ma ca un infarct nu se simte ca o simpla intepatura in piept. Aia e doar o raceala

| Buzi213 a răspuns:

Depresie sau anxietate, frate, du-te la un psiholog si discuta cu el problemele astea, te-a afectat din cate cred eu examenul de bacalaureat, daca psihologul constata ca ai depresie, te va trimite la psihiatru ce iti va da un tratament medicamentos, dar numai daca nu functioneaza si nu dai randamente la terapia cognitiv-comportamentala, stai calm, totul va fi bine.