| david56 a întrebat:

am 23ani si am o problema.Penisul meu nu s-a dezvoltat deloc de la varsta de 13ani,nici in lungime nici in grosime, acum are 10 cm in erectie si 4-5 in stare flasca(ca la un copil)si este si subtire,iar daca apas pe grasime din jurul lui, pare mai mare cu aproximativ 3 cm.Tin sa mentionez ca am avut o pubertate foarte intarziata, la 18ani,aveam o voce foarte copilaroasa, ca un copil de 9-10 ani,si eram destul de inalt ( 1, 82).Sunt singurul din familie cu o astfel de problema.Tind sa cred ca este o problema hormonala. Avand in vedere cele mentionate,mai pot rezolva ceva la aceasta varsta? Vreau doar raspunsuri serioase, va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Penisul meu nu s-a dezvoltat... Vreau doar raspunsuri serioase"

in cazul ăsta, fă o vizită la un medic (specialitatea ți-o recomandă medicul de familie)

| david56 explică (pentru sierra1):

Am spus ca vreau raspunsuri serioase deoarece unele persoane glumesc pe tema asta.Fiind trecut de 18 ani, varsta la care penisul nu mai creste, cu ce m-ar putea ajuta medicul? mai functioneaza tratamentele la varsta mea?

| sierra1 a răspuns (pentru david56):

"cu ce m-ar putea ajuta medicul?"

și aștepți răspunsuri serioase de la necunoscuți de pe TPU (unii sunt analfabeți alții total neșcoliți)

| Donsavas a răspuns:

Trebuie să consulti un endocrinolog si un urolog.
Primul pentru a vedea dacă problemele astea se mai pot rezolva medicamentos, dacă mai ai dezechilibre hormonale iar al doilea dacă vrei sa ti faci o operație de mărire a penisului.

| david56 explică (pentru Donsavas):

Avand in vedere ca sunt trecut de 18 ani, ar mai functiona tratamentul medicamentos? cu ce m-ar putea ajuta medicii in acest caz? care sunt sansele sa pot avea un penis normal?

| Donsavas a răspuns (pentru david56):

Mergi la medic!