| anonim1 a întrebat:

Bună seara, am în piept asa niște senzații neplăcute, parca câteodată nu îmi ajunge aerul, parca ma obosesc mai repede, parca pulsul îmi oscileaza foarte tare, în repaus ii 60-80 la efort ajunge pana pe la 120.Am fost la cardiomed cluj, am făcut ekg:tahicardie sinusala, qrs cu aspect de brd minor fără modificare ST, Qt/QTc 390 ms.La ecografi dopler o ieșit tot normal, iar eu tot nu ma simțeam bine, uneori parca ametesc, îmi amortesc mâinile.I-am zis la dna doctor, mia făcut un test de efort care a ieșit negativ, am atins bataile inimii la 185b/min, tensiunea a crescut corespunzător efortului, la concluzii a scris:clinic fără durere toracica, EKG fără modificări ischemice, 1 triplet SV, am întrebat-o ce ii ala și o zis ca ii o extrasistola din cauza stresului, eu îs f stresat, am anxietate și depresie, iau alprazolam și ma mai linistesc.tratament am primit propanolol 1/2-0-0,magneson,stres clean pe o perioada de 4 luni și sa merg la control.Eu tot nu ma simt bine, totimpul gandul meu ii la inima, la puls, imi iau pulsul de 30 ori pe zi, poate fi si de la nervi starile astea? Extrasistola aia ii ventriculara sau supraventriculara? ii periculoasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Odata ce medicii cardiologi au spus clar faptul ca in urma investigatiilor si anamnezei esti sanatos din punct de vedere al specialitatii dansilor>cardiologie, atunci ramane problema anxietatii prin intermediul careia dezvolti idei nejustificate printre care si ipohondrie!
Atentie nimeni nu isi ia pulsul de 30 de ori pe zi, am in familie persoane cu afectiuni grave ale inimii si nu isi iau pulsul decat 1 data la cateva zile, de ce? pentru ca au niste simptome specifice atunci cand ceva nu este in regula, in rest se simt bine cu tratamentul permanent pe care il au, tratament de specialitate.

in locul tau as mai astepta si as avea rabdare ca tratamentul dat de medicul psihiatru sa isi faca efectul, daca nici dupa o perioada de timp considerabila nu apar imbunatatiri atunci mergi la el (n.r. medic) pentru a schimba ceva in schema de tratament!

Atentie! tratamentul contra anxietatii si depresiei, mai ales cand le ai pe ambele nu face minuni in cateva zile!
Un raspuns favorabil contra depresiei apare de obicei dupa minim 14 zile de la inceperea tratamentului, insa in cazul anxietatii pot trece chiar luni de zile pana cand pacientul incepe sa simta o imbunatatire!

| dullcat a răspuns:

Buna.Suna ca si cum o buna parte din starile acestea neplacute ti le provoci singur? Ia in considerare sa reduci din numarul de 30 de ori pe zi in care iti masori pulsul si sa adaugi in schimb meditatia sau ceva care te poate calma.Sanatate!