| anonim_4396 a întrebat:

Am epilepsie, in anul 2013 chiar in ziua de Craciun am facut prima mea criza. Parintii mei s.au speriat foarte mult si nu au stiut ce sa imi faca, mi.au tinut limba(desi i.am muscat foarte rau, pana le.am dat sangele dar eram inconstienta). Dupa aproape un an am facut iar o criza dar ei credeau ca am fac crizele din cauza ca am slabit mult, brusc, intr.un timp foarte scurt asa ca am fost la un spital din Bucuresti si am facut un RMN si EEG dar si analize la sange. Toate mi.au iesit perfect insa tot faceam crize asa ca m.au internat la un spital si dupa ce am facut o serie lunga de analize si am fost si la psiholog medicii mi.au spus ca sunt rasfatata fiindca sunt cea mai mica din familie. Parintii cand au auzit asa ceva au ramas fara cuvinte. Capul incepea sa ma doara doar pe partea dreapta asa ca am hotarat sa ma mai duc la un medic psihiatru asa ca el mi-a spus ca am EPILEPSIE. Atunci aveam 15 ani. Acum iau tratament nu ma ajuta cu nimic, capul ma doare exagerat de tare si fac si crize dese dar scurte adica nu sunt constienta cateva minute sau ma pierd asa dintr.o data sau rad iar parintii isi dau seama. Nu stiu ce sa mai fac, daca puteti sa imi dati niste sfaturi, va rog foarte mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| iulian1302 a răspuns:

Buna. In primul rand, diagnosticul de epilepsie il pune medicul neurolog nu medicul psihiatru sau psihologul. Problema ta nu trebuie tratata de catre un medic psihiatru! In al doilea rand, depinde cu ce anume faci tratament. In cazul epilepsiei se administreaza antiepileptice. Daca tratamentul actual nu da roade si tu in continuare faci crize/convulsii atunci tratamentul trebuie schimbat de catre un medic neurolog! Trrebuie sa ai grija si la alti factori cum ar fi: sa nu bei cafea deoarece este un neuro-excitator si nu iti face bine absolut deloc, evita alcoolul precum si tutunul ( sunt doi factori care pot influenta serios epilepsia, in rau desigur), nu mai vorbim de posibile droguri! Nu prea poti sa te astepti sa scapi definitiv de epilepsie. Ea doar se tine sub control cu antiepileptice. Este oarecum "normal" sa ai cefalee( durere de cap) intrucat este un simptom care apare frecvent in cazul epilepsiei la marea majoritate a pacientilor care se cunosc cu aceasta afectiune. Iti recomand sa iei legatura cu un medic neurolog care sa te consulte, care sa iti recomande sa mai faci ceva analize daca este cazul si mai apoi sa iti schimbe schema de tratament deoarece este clar faptul ca, in cazul tau, tratamentul actual nu iti este de folos.