| ckckrish a întrebat:

Am asa o intrebare, trebuie sa fac un proiect simplu si scurt de 3 min, pe tema "hipofiza" si as dori sa stiu urmatoarele despre ea: forma, marimea, culoarea, ceva poate interesant din istorie si provinienta denumirii. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Mihaelablabla a răspuns:

Cauta si tu singurica pe google.

| brioșicaviolet23 a răspuns:

Hipofiza (sau glanda pituitară) este o glandă endocrină mică (500 mg), situată median la baza creierului într-o cavitate a osului sfenoid denumită „șaua turcească", posterior de chiasma optică.

Are trei lobi: anterior, intermediar și posterior. Lobul anterior sau adenohipofiza reprezinta 75% din masa glandei, lobul intermediar 2% (redus la o simplă lamă epitelială aderentă la cel posterior), iar cel posterior sau neurohipofiza, restul. Adenohipofiza și lobul intermediar au origine embriologică comună, epitelială, iar neurohipofiza are origine nervoasă ca și hipotalamusul de care se leagă. Neurohipofiza are rolul de a elibera hormonii secretați de nucleii anteriori ai hipotalamusului.