| anonim12345678900734269864 a întrebat:

Buna ziua!
Am boala cu transmitere sexuala numita tricomoniaza, o sa incep imediat tratamentul. Intrebarea mea este, e posibil ca infectia cu aceasta boala sa duca la un dezechilibru in zona vaginala, si sa am tulburari ale ciclului menstrual?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Aproape orice schimbare in flora vaginala poate duce si la dezechilibre ale ciclului, dar si a fecundarii sau chiar al sarcinii.
Tratamentul trebuie facut inclusiv la partenerul de la care ai primit boala!

| AutumnDay a răspuns:

Buna! Da, trichomonas duce le dezechilibrul florei vaginale, dar nu si la tulburari ale ciclului menstrual. Din fericire, intervenit rapid se trateaza usor cu pastilutele ce ti le-a dat medicul.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, tulburarile de ciclu menstrual sunt generate de sistemul tau hormonal, nu de infectia cu trichomonas.

Fa tratamentul complet pentru trichomonas vaginalis, concomitent si baiatul trebuie s afaca, pentru a se evita reinfectarea. Pe perioada tratamentului sunt interzise relatiile sexuale!

| UsualBoy a răspuns:

NU, nu vei avea tulburări ale ciclului menstrual! În cazul în care nu intervi la timp cu tratamentul, pot apărea complicați care constau in senzatii de arsura la urinare, iritatia vaginului, senzatie de mancarime la nivelul vaginului, secretii anormale apoase, de culoare gri-albicioasa si cu un puternic miros de peste care se intensifica dupa contactul sexual sau in timpul menstruatiilor... Tratamentul este ales de medic in functie de particularitatile starii de sanatate a pacientei. Tot medicul va decide, dupa efectuarea analizelor, daca si partenerul trebuie sa urmeze un tratament.
Pe lângă tratament, îți recomand folsirea lenjeriei din bumbac, folosirea tampoanelor externe, evitarea purtarii pantalonilor stramti sau din materiale sintetice.