| Milosescu_Lazar_1945 a întrebat:

Am BPOC, limfoganglioni ovali cu dimens de 7mm cu aspect inflamatori la nivelul lojei Baretty fereastra aorto pulmonara. Micronoduli pulmonary bilaterali situati subpleural cu aspect sechelar, aterome calcificate aorto coronariene, coloana vertebrala toracala cu modificari degenerative spondilartrozice, noduli milimetrici hipocaptant in LTD si unul de 17 mm la nivelul istmului si colecist cu formatiune hiperdensa de 5mm. Cu aceste afectiuni pot beneficia de pensie pe caz de boala tinind cont si de o varsta de 62 ani si cu o vechime de 32 in cimpul munci. Va multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde de cat de grava este BPOC si cat de mare este insuficienta ta respiratorie. Tomografia pe care ai postat-o aici arata modificari corespunzatoare varstei, nu exista pe ea motive de pensionare. Dar un BPOC sever poate sa te faca sa stai numai in pat si sa ai nevoie de masca de oxigen permanent, asta nu s-ar vedea pe tomografie, ramane la aprecierea medicului de medicina muncii. Din pacate, daca trebuie sa te pensionezi, pensia va fi mica, fiindca ai un stagiu mic de cotizare (doar 32 de ani, adica sub stagiul minim la barbati care este de 35 de ani). Probabil ca ai muncit multi ani fara contract de munca, ceea ce se vede acum. Ar fi bine, daca starea de sanatate iti permite, sa mai lucrezi cei 3 ani ramasi pana la atingerea stagiului de cotizare, astfel incat sa nu pierzi enorm al pensie.