| Criss1244 a întrebat:

Ce inseamna micronoduli calcificati bilateral?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca sunt pe o radiografie pulmonara, inseamna sechele de tuberculoza

| Criss1244 explică (pentru Brigaela):

Ce riscuri are aceasta boala?

| Criss1244 explică (pentru Brigaela):

Ce riscuri are boala asta?

| Brigaela a răspuns (pentru Criss1244):

De reactivarea a tuberculozei in contextul scaderii imunitatii. Daca pacientul va incepe un tratament imunosupresiv, trebuie consultat in prealabil de un pneumolog.

| CuriousStuff a răspuns:

Ca exista niste noduli mici, vechi, deja calcificati, pe ambele parti.
Mai mult de atat nu ne putem da seama doar din cat ai scris.