| Gεanna a întrebat:

Am cateva intrebari. Am facut ieri un test de sarcina si a iesit pozitiv. Menstruatie intarziata 5 zile, ultima perioada menstruala a fost pe 5 iulie.Am 19 ani si jumatate. As vrea ca bebe sa fie bine si sa merg astazi sau maine la medicul de familie. Sa mai fac un test sau pot merg sa merg? Imi va prescrie acid folic sau ma trimite la control si analize?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Daca testul a iesit pozit, inseamna ca esti insarcinata, mai asteapta (daca nu ai probleme)7-10 zile si apoi repeti testul de sarcina.
Apoi te duci la medicul de familie si iti va prescrie rreteta/analize doar daca va fi cazul.
Da ai probleme, ar fi indicat sa te adresezi medicului de familie ori direct la urgente.
Am inteles ca doreste bebele nu?
S ai o sarcina usoara si fara problemehappy

| Gεanna explică (pentru caramela):

Multumesc happy durerile de burtica (nu in partea de jos) nu sunt o problema, nu? Azi m-am balonat cam tare si simt discomfort la burta incontinuu

| caramela a răspuns (pentru Gεanna):

Acum depinde si ce mananci.
Daca durerule persista, nu ezita si cere sfatul medicului, este cel mai indicat.
O zi buna happy

| AdelinaC a răspuns:

Medicul de familie te va trimite la ginecolog. Sarcina trebuie urmarita de un specialist si acesta iti va da un tratament daca e necesar.

Răspuns utilizator avertizat
| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Du-te si fa un control la medicul ginecolog.El iti va spune ce si cum. Incearca sa tratezi problemele de sanatate cu seriozitate, nu sa pui intrebarile pe un site, deoarece poti primi si raspunsuri eronat care sa te sperie mai rau decat e cazul.

| Agenta000 a răspuns:

Du-te la ginecolog si el va stii ce sa faca!

| PinkPanther_3499 a răspuns:

Du-te la un control, apoi vezi ce iti recomanda medicul.

| Adrian_Adi_1986_R4yg a răspuns:

Din cate stiu asa am auzit ca iti va prescrie sau te trimite la control si analize dar cel mai bine ar fi sa te duci si azi sa vezi care-i situatia