Întrebare recomandată | Militar a întrebat:

Bună ziua, am făcut un chiuretaj uterin bioptic și rezultatul a fost: chiaguri fibrino- hematice. Medicul ginecolog mi-a recomandat sa mă operez de urgență si să-mi scot uterul ca sunt suspectă de cancer, prea multe detalii nu mi-a dat, din motiv că are prea mulți pacienti șise grăbește. Îmi puteți da câteva lămuriri ce înseamnă asta, dacă se poate trata sau trebuie sa ajung neapărat la operatie? Vă mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Chiaguri fibrino- hematice nu inseamna cancer. Markeri tumorali ai? Problema initiala care era?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa ceri o a doua opinie de la alt medic de preferat din afara.

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să te duci la alt medic.

| Militar explică (pentru anonim_4396):

Bună seara, mulțumesc pentru răspuns dar nu am posibilitatea de a merge înafară! O să mai vorbesc si cu alți medici!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Militar):

Nu-i nimic. Uite aici : http://stiri.tvr.ro/......42447.html

| Militar explică (pentru AdelinaC):

Bună ziua, nu am markeri tumorali, problema mea sunt sangerarile abundente ( luna decembrie si jumate din ianuarie ). Această problemă ma făcut sa merg la medic, dânsul mi-a făcut biopsia, dar in urma rezultatului mi-a recomandat operația de urgență.

| AdelinaC a răspuns (pentru Militar):

Ok, atunci depinde de varsta. Daca esti la menopauza poti face operatia ca aduce beneficii. Daca esti inca tanara si vrei copii pe viitor, poti recurge la o operatie care conserva uterul si tratament medicamentos, impreuna cu vizite regulate la ginecolog si ecografii.